fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Kultura»Szlaki Kulturowe»Szlak Kulturowy Afrodyty
Szlak Kulturowy Afrodyty
Szlak Kulturowy Afrodyty
Podążaj śladami bogini
 
Podążaj w ślad za Afrodytą, mityczną boginią miłości i piękna, patronką Cypru. Odkryj stanowiska archeologiczne poświęcone jej kultowi oraz wędruj przez warstwy historii, kultury i mitologii.

Cypr był zawsze uważany za „Wyspę Afrodyty” i żadne inne miejsce na świecie nie może poszczycić się mianem miejsca narodzin bogini miłości i piękna. W VIII wieku p.n.e. Homer wspomina Afrodytę jako „Kypris” i „Złotą Afrodytę”, dodatkowo istnieje jeszcze wiele mitów związanych z Afrodytą, które prawdopodobnie powstały na wyspie, m.in. te z Afrodytą i Hefajstosem, Afrodytą i Aresem oraz Afrodytą i Adonisem. Z dopracowanym pod kątem historycznym programem szlaków kulturowych, skoncentrowanym na poszukiwaniu śladów, które Afrodyta pozostawiła na wyspie, wyruszysz w magiczną podróż przez stanowiska archeologiczne Palaipafos w wiosce Kuklia w rejonie Pafos, starożytne miasto-królestwo Amatus w regionie w Limassol i Kition w regionie Larnaka. Każde z tych miejsc jest powiązane z innymi miejscami i muzeami, w których dzieła sztuki związane z boginią przetrwały po dziś dzień. W drodze dowiesz się o okolicznościach jej narodzin, mitologii, charakterze oraz rytuałach, roślinach i muszlach związanymi z jej kultem.

Palaipafos – miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – ma najgłębsze powiązania z boginią, ponieważ jest to obszar, który odegrał kluczową rolę w narodzinach Afrodyty Kipridy i łączy najciekawsze miejsca na szlaku, w tym główne stanowisko archeologiczne Palaipafos w wiosce Kuklia oraz chalkolitowe stanowisko Lempa. W regionie znajduje się również kilka powiązanych muzeów, miejsc atrakcyjnych przyrodniczo oraz szlaków.

Starożytne miasto-królestwo Amathus, w zatoce Akrotiri, zostało prawdopodobnie założone przez mykeńskich osadników między XII a XI wiekiem p.n.e., było też jednym z najważniejszych królestw, w których czczono Afrodytę Kipridę. Ruiny świątyni Afrodyty można zobaczyć w głównym stanowisku archeologicznym Amathus, a Muzeum Okręgowe w Limassol dopełnia obrazu tego miejsca dodatkowymi informacjami o czczonej bogini.
Na terenach Larnaki i Agia Napa również znajdują się miejsca związane z Afrodytą. Głównym stanowiskiem archeologicznym na tych obszarach jest Kition w Larnace, gdzie goście mogą odkryć powiązania starożytnego miasta Kition z boginią Afrodytą Kiprida i jego związki z morzem, czego dowody można odnaleźć na Ścieżce Przyrodniczej Afrodyty Kiprida na przylądku Greko (gr. Kawo Greko) w Protaras.

W żadnym innym miejscu nie znajdziecie legend, historii i romansu tak ściśle ze sobą powiązanych, a każde nowe odkrycie jest pięknym przypomnieniem wyjątkowej więzi wyspy z Afrodytą.

Aby uzyskać dostęp to pełnej broszury opisującej związki wyspy z Afrodytą, jej ślady historyczne, oraz wszystkie informacje dotyczące różnych miejsc i elementów powiązanych z boginią, wejdź tutaj.
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.