fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Kultura»Szlaki Kulturowe»Wschodni Szlak Kulturowy
Wschodni Szlak Kulturowy
Wschodni Szlak Kulturowy
Wybierz się w podróż przez malownicze wiejskie obszary wschodniej części wyspy, które po dziś dzień zachowały swój tradycyjny urok – nieustannie opierając się upływowi czasu.

Szlak zaczyna się w rejonie Famagusta, gdzie zwiedza się wioski rolnicze funkcjonujące pod wspólną nazwą „Kokkinochoria”. Ich nazwa składająca się
z połączenia dwóch greckich słów „czerwony” i „wioska” idealnie odzwierciedla fakt, że jest to rejon, gdzie na bogatej w składniki mineralne ziemi uprawia się ogromne ilości ziemniaków, truskawek oraz arbuzów, dzięki czemu zyskują one swój wyjątkowy, pyszny smak.

Kierując się dalej w kierunku Larnaki, znajdziemy grecko-prawosławny klasztor Stavrovouni, który widowiskowo odizolowany, przycupnął na szczycie wzgórza, wyglądając tak, jakby został zdjęty z klasycznego obrazu. Po docenieniu tego widoku skieruj się do urokliwej górskiej wioski Lefkara – słynnej z ręcznie robionych koronek oraz wyrobów ze srebra.

Spacer przez wąskie, wijące się uliczki zabierze Cię między domy kryte dachówkami z terakoty, gdzie mieszkanki Lefkary siedzą na zewnątrz zajęte ręcznym wyszywaniem misternych koronkowych obrusów znanych jako „Lefkaritika”. To rękodzieło jest praktykowane wyłącznie w Lefkarze od czasów weneckich (1489-1570), kiedy to wioska była miejscem odpoczynku dla szlachty, a weneckie szlachcianki uczyły mieszkańców jak wyrabiać kunsztowne hafty techniką mereżki. Obrusy były ważnym przedmiotem wymiany handlowej dla Lefkary i stały się znane na całym świecie; nawet wielki malarz Leonardo Da Vinci kupił duży obrus na ołtarz Katedry Mediolańskiej, gdy odwiedził wioskę.

W warsztatach na terenie Lefkary kwitnie również drugi rodzaj sztuki ludowej – srebrnictwo oraz precyzyjna sztuka wyrobu filigranowej biżuterii znanej jako trifouri. Efekt pajęczej sieci pięknych ręcznie robionych kolczyków, wisiorków i broszek jest stworzony przez wykręcanie srebrnego drucika w różnorodne formy. Ciesz się możliwością zakupienia koronki, srebra oraz innych lokalnych produktów, zanim udasz się w podróż w czasie, zwiedzając Muzeum Sztuki Ludowej.

Na koniec pobliska wioska Kato Dris (gr. Kato Drys, po gr. „niższy dąb”), która jest równie atrakcyjna ze swoją tradycyjną architekturą, pięknymi widokami oraz interesującymi muzeami.
 
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.