fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Kultura»Szlaki Kulturowe»Trasa Miedziana
Trasa Miedziana
Trasa Miedziana
Cypryjska Trasa Miedziana – Szlak przez Serce Cypru
 
Odkryj historyczne więzi wyspy z miedzią na samochodowym szlaku, który zabierze Cię w podróż do różnych kopalni miedzi i powiązanych z nimi miejsc na wyspie. Po drodze odkryjesz, że Cypr był największym producentem i eksporterem tego metalu w starożytności, oraz rolę tego surowca w kształtowaniu historii wyspy.

Czysta miedź – lub jej stopy – były podstawowym materiałem niezbędnym do rozwoju dużych cywilizacji otaczających wyspę, a cypryjska miedź była przyczynkiem do technologicznego rozwoju całego świata śródziemnomorskiego i nie tylko. Trasa rozpoczyna się w Limassol lub Larnace w kierunku wioski Sia, gdzie kilka kilometrów za wioską można podziwiać jasnożółte czapy żelaza, typowe dla obszarów, w których dochodzi do mineralizacji miedzi. Dwie odkrywkowe kopalnie miedzi leżą po lewej stronie – w trakcie przechadzki można studiować tam formacje skalne.

Następnym przystankiem jest południowa kopalnia miedzi Mathiatis, na drodze do której znajdują się wonne sosny, podążając sosnową drogą można dojść do jeziora w kopalni miedzi. Dalsza trasa wiedzie w kierunku Agia Varvara w górę drogi, gdzie częściowo widoczna jest północna kopalnia miedzi Mathiatis.

Stamtąd droga prowadzi dalej na północ w kierunku wioski Agia Varvara, gdzie skręcając w pobliżu fabryki oliwy z oliwek, znajdziesz się na trasie do małej doliny, w której znajduje się kopalnia miedzi Almyras. Kontynuując przejażdżkę przez wioski Kotsiatis, Marki i Tseri, docieramy do następnego interesującego miejsca – wioski Katydata, gdzie można zwiedzić Muzeum Dziedzictwa Górniczego*.

Kopalnia miedzi Skouriotissa oraz opuszczona wioska znajdują się pięć minut drogi od Katidata. Na południowy zachód od kopalni miedzi znajduje się baza misji pokojowej na Cyprze UNFICYP – Obóz św. Marcina, gdzie można zwiedzić kaplicę Panagia Skouriotissa (Matki Boskiej kopalni miedzi Skuriotisa), która pochodzi z XVI wieku i znajdują się w niej interesujące ikony. Na północnym zachodzie spotkasz opuszczone domy, które były zbudowane przez górniczą firmę CMC i były wykorzystywane przez górników do 1974 roku. Nowo założony klasztor znajduje się kilkaset metrów od opuszczonych domostw i jest również ciekawym miejscem.

Cypryjski Miedziany Szlak przywołuje obrazy bogatej i barwnej historii starożytnych królestw oraz kluczową rolę miedzi w ich rozwoju, co sprawia, że jest to zarówno interesująca, jak i pouczająca wycieczka. Aby zapoznać się z całą broszurą szczegółowo opisującą historię miedzi na wyspie oraz poznać szczegóły szlaku, odwiedź tę stronę.
 
*Wizyta w muzeum tylko po wcześniejszym umówieniu, przynajmniej jeden dzień wcześniej, z panem Andreasem pod numerem +357 99 348 013.