fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Kultura»Muzea i Galerie»Muzeum Cypryjskie (Cyprus Museum)
Cyprus Museum
Muzeum Cypryjskie (Cyprus Museum)
Muzeum Cypryjskie jest głównym i największym muzeum archeologicznym na wyspie prezentującym rozwój cywilizacji cypryjskiej od neolitu do okresu wczesnego Bizancjum (VII wiek).

Kolekcja muzeum składa się z eksponatów znalezionych w czasie prac wykopaliskowych prowadzonych na całej wyspie, które przyczyniły się do rozwoju cypryjskiej archeologii, oraz badań nad kulturowym dziedzictwem basenu Morza Śródziemnego.

Kolekcja składa się z ceramiki, biżuterii, rzeźb, monet, obiektów z miedzi oraz innych dzieł sztuki, wszystkich przedstawionych w porządku chronologicznym w poszczególnych salach ekspozycyjnych. Elementy typowe dla kultury cypryjskiej – zwłaszcza o dużej wartości artystycznej, archeologicznej i historycznej – w tym figurka bożka w formie krzyża z okresu chalkolitu, ceramika z Vouni z epoki wczesnego brązu, złota biżuteria z Egkomi z okresu późnego brązu oraz posąg Afrodyty z Soloi z I wieku p.n.e.

Budynek, w którym znajduje się muzeum również posiada wartość historyczną – jego budowę rozpoczęto w 1908 roku, a zakończono w 1924 roku, w czasach kiedy Cypr pozostawał kolonią brytyjską. Obecny kształt budynku to efekt kilku przebudów dokonanych na przestrzeni lat.

Muzeum jest powiązane ze Szlakiem Afrodyty.

Muzeum Cypryjskie – Przewodnik audio (Audio Guide)

Region: Nikozja (Lefkozja)
Adres:  Mouseiou 1
Współrzędne GPS: szer.: 35.17198 dł.: 33.355569
Kontakt:  tel.: +357 22 865 854 / +357 22 865 888, fax: +357 22 303 148
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: 08.00–18.00, sobota: 09.00–17.00, niedziela: 10.00–13.00, poniedziałek: zamknięte. Święta państwowe (poza wymienionymi poniżej): 10.30–13:00. Uwaga: w każdą pierwszą środę miesiąca muzeum jest czynne od 08.00 do 20.00
Okres działania: cały rok, zamknięte w Boże Narodzenie, Nowy Rok i niedzielę Wielkanocną (prawosławną)
Cena biletu: wstęp bezpłatny
Dostęp dla osób niepełnosprawnych: rampa podjazdowa, windy krzesełkowe oraz toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnych.
Strona internetowa: http://www.mcw.gov.cy/da
  Godziny otwarcia i zamknięcia oraz ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie bez wcześniejszej informacji. Sugeruje się sprawdzenie podstawowych informacji przed wizytą.
 
The official portal of Cyprus tourism recommends to all our Indian tourists: use coupons and promo codes from The Hindu! for your online shopping. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love Перейдите на официальное зеркало Вавада и играйте без блокировок.