fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Kultura»Muzea i Galerie»Dom Hadjigeorgakisa Kornesiosa – Muzeum Etnograficzne (The House of Hatzigeorgakis Kornesios / Ethnological Museum)
Dom Hadjigeorgakisa Kornesiosa – Muzeum Etnograficzne (The House of Hatzigeorgakis Kornesios / Ethnological Museum)
Dom Hadjigeorgakisa Kornesiosa – Muzeum Etnograficzne (The House of Hatzigeorgakis Kornesios / Ethnological Museum)
Rezydencja jest jednym z najważniejszych zachowanych XVIII-wiecznych budynków w Nikozji. Została odrestaurowana przez Ministerstwo Zabytków tak, by dać schronienie Cypryjskiemu Muzeum Etnograficznemu, a w 1988 roku otrzymała nagrodę Europa Nostra.

Dwupiętrowy budynek został zbudowany w 1793 roku z bloków kamiennych i w przeszłości był rezydencją prominentnego dragomana Hatzigeorgakis Kornesios, straconego przez Osmanów w 1809 roku.

Kształtem, według założenia architektonicznego, budynek miał przypominać grecką literę Pi i jest otoczony ogrodem z fontanną oraz prywatną łaźnią (hamam), składającą się z trzech pomieszczeń. Pomieszczenia dla służby oraz kuchnia znajdują się na parterze budynku, zadaszone drewniane schody z kamiennymi bazami prowadzą do sali recepcyjnej na pierwszym piętrze, a oficjalny pokój gościnny oraz pomieszczenia prywatne są połączone z salą recepcyjną. Oficjalny pokój recepcyjny, na końcu wschodniego skrzydła, różni się od innych pokoi swoją wyjątkową snycerką, złoceniami i dekoracjami malarskimi, dzięki czemu pokój ten jest podobny do oficjalnych pokoi w rezydencjach imperium osmańskiego.

Urząd dragomana został wprowadzony na Cyprze z początkiem panowania Turków osmańskich i został wycofany w 1821 roku w trakcie greckiej wojny o niepodległość. Dragomani byli odpowiedzialni za relacje między paszą (wysokiej rangi wojskowym) a terenami okupowanymi i byli jednymi z najważniejszych dostojników po paszy.

Rezydencja Hadjigeorgakisa Kornesiosa – Przewodnik audio (Audio Guide)


Region: Nikozja
Adres:  Patriarchou Gregoriou 20
Kontakt:  tel.: +357 22 305 316
Godziny otwarcia: wtorek-piątek: 08.30–15.30, sobota: 09.30–16.30, poniedziałek-niedziela: zamknięte.
Okres działania: cały rok, zamknięte w święta państwowe
Cena biletu: Wolne Wejście
Strona internetowa: http://www.mcw.gov.cy/da.
  Godziny otwarcia i zamknięcia oraz ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie bez wcześniejszej informacji. Sugeruje się sprawdzenie podstawowych informacji przed wizytą.
 
Quickest way to buy Tramadols cheap along with great Soma overnight delivery option Новый шаблон ссылок нThe official portal of Cyprus tourism recommends to all our Indian tourists: use coupons and promo codes from The Hindu! for your online shopping.а ваш сайт