fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Kultura»Miejsca i Zabytki»Kościół św. Łazarza, Agios Lazaros (Agios Lazaros Church)
Kościół św. Łazarza, Agios Lazaros (Agios Lazaros Church)
Kościół św. Łazarza, Agios Lazaros (Agios Lazaros Church)
Znajdujący się na placu o tym samym imieniu kościół św. Łazarza, jest wspaniałym kamiennym kościołem i pozostaje jednym z najwybitniejszych przykładów bizantyjskiej architektury na Cyprze. Kościół został zbudowany nad grobem świętego.

Świątynia została zbudowana przez Cesarza Leo VI w IX wieku i odrestaurowana w wieku XVII. Pomimo że trzy kopuły i oryginalna dzwonnica zostały zniszczone w trakcie panowania osmańskiego, przetrwał złocony ikonostas, który jest wspaniałym przykładem barokowej snycerki.

Św. Łazarz przybył na Cypr po wskrzeszeniu przez Chrystusa. Został wyświęcony na biskupa Kition przez apostołów Barnabę i Pawła i mieszkał w tym mieście przez 30 lat. Pod sanktuarium znajduje się jego grób.

Święty jest niezwykle ważny dla lokalnej społeczności i procesja na jego cześć jest prowadzona ulicami miasta na osiem dni przed Wielkanocą. W trakcie procesji ikona św. Łazarza jest obnoszona ulicami Larnaki.

Obok kościoła znajduje się Muzeum Bizantyjskie, w którym można oglądać ważne ikony, dzieła sztuki sakralnej i relikwie.

Kościół Agios Lazaros oraz Muzeum Sztuki Sakralnej – Przewodnik audio (Audio Guide).

Region: Larnaka
Adres: Plateia Agiou Lazarou
Kontakt: tel.: +357 24 652 498
Godziny otwarcia: marzec-październik: poniedziałek-sobota: 08.00–18.30, niedziela: 06.30–12.30 i 15.30–18.30, listopad-luty: poniedziałek-sobota: 08.00–12.30 i 14.30–17.30, niedziela: 06.30–12.30 i 15.30–17.30
Okres działania: cały rok
Cena biletu: wstęp bezpłatny
Dostęp dla osób niepełnosprawnych:  rampa wejściowa, windy krzesełkowe do sal oraz toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych
Strona internetowa:  http://www.mcw.gov.cy/da
  Godziny otwarcia i zamknięcia oraz ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie bez wcześniejszej informacji. Sugeruje się sprawdzenie podstawowych informacji przed wizytą.

 

VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.