fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Kultura»Miejsca i Zabytki»Katedra św. Jana, Agios Ioannis
Katedra św. Jana, Agios Ioannis
Katedra św. Jana, Agios Ioannis
Katedra Agios Ioannis, znajdująca się wewnątrz murów miejskich Nikozji, powstała na miejscu XIV-wiecznej kaplicy opactwa benedyktyńskiego pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty.

Arcybiskup Nikiforos odbudował kaplicę klasztorną od fundamentów w 1662 roku. Kościół grekokatolicki pod wezwaniem św. Jana Teologa pozostawał klasztorem aż do XVIII wieku, kiedy to Arcybiskup Sylwester zmienił go w katedrę i ustanowił tam siedzibę ortodoksyjnego arcybiskupstwa Cypru.

Jest to mały jednonawowy kościół, z elementami franko-bizantyjskimi, z zewnętrznymi podporami i zachodnim portykiem. W kontraście do skromnego wyglądu zewnętrznego, co było wymogiem w trakcie panowania osmańskiego, złocona snycerka i wnętrze jasno oświetlone przez kryształowe żyrandole jest szczególnie bogate. Pokrywająca świątynię złotymi liśćmi snycerka jest przykładem dokonań najlepszych rzemieślników cypryjskich w XVIII wieku, jest to jedyny kościół w Nikozji, w którym zachowała się kompletna dekoracja ścienna.

Cztery duże ikony ikonostasu zostały namalowane przez kreteńskiego mistrza Ioannisa Kornarosa w 1795 i 1797 roku. XVIII-wieczne freski przedstawiają sceny z Biblii oraz odkrycie grobu św. Barnaby w Salamis.

Region: Nikozja
Adres: Plateia Archiepiskopou Kyprianou (obok pałacu arcybiskupa)
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek: 08.00–12:00 i 14.00–16.00, sobota: 09.00–12.00 (i w czasie mszy), niedziela: zamknięte
Okres działania: cały rok; zamknięte w święta państwowe
Cena biletu: wstęp bezpłatny.
  Godziny otwarcia i zamknięcia oraz ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie bez wcześniejszej informacji. Sugeruje się sprawdzenie podstawowych informacji przed wizytą.

 

VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.