fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Kultura»Miejsca i Zabytki»Kościół bizantyjski Agia Paraskevi we wsi Geroskipou
Kościół bizantyjski Agia Paraskevi we wsi Geroskipou
Kościół bizantyjski Agia Paraskevi we wsi Geroskipou
Znajdujący się w wiosce Geroskipou ten ciekawy bizantyjski kościół z IX wieku, jest pięciokopułową, trójnawową, sklepioną beczkowo bazyliką, co czyni go jednym z zaledwie dwóch takich kościołów na całej wyspie.

Piękne malowidła ścienne we wnętrzu pochodzą z różnych okresów, od VIII do XV wieku. Monochromatyczny czerwonawy krzyż, namalowany bezpośrednio na kamieniu, jest wcześniejszego typu i został odsłonięty podczas prac konserwatorskich. Ten typ krzyża jest zwykle datowany na okres wczesnochrześcijański, do VIII-IX wieku.

Oprócz fresków, w kościele znajduje się również dość znacząca przenośna, dwustronna ikona, datowana na XV wiek. Na jednej stronie przedstawiona jest Matka Boska, a na drugiej scena Ukrzyżowania.

Według tradycji, nazwa Geroskipou (gr. święty ogród) pochodzi od świętych ogrodów bogini Afrodyty, które znajdowały się na południe od wsi w kierunku morza, w miejscu, gdzie starożytni pielgrzymi rozpoczynali swoją podróż do sanktuarium Palaipafos (stare Pafos). Jako taki, kościół może stać na ruinach starożytnej świątyni poświęconej Afrodycie, choć mógł być również pierwotnie poświęcony Timios Stavros (Świętemu Krzyżowi). Obecnie jest on poświęcony chrześcijańskiej męczennicy Agia Paraskevi.


Region: Pafos
Adres: wioska Geroskipou, 3 km na wschód od Pafos
Współrzędne GPS: szer.: 34.759486 dł.: 32.452944
Kontakt: tel.: +357 26 821 000
Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota: 08.30–13.00 i 14.00–16.30, niedziela: tylko po wcześniejszej rezerwacji.
Okres działania: cały rok
Cena biletu: wstęp bezpłatny
Strona internetowa:  http://www.mcw.gov.cy/da
  Godziny otwarcia i zamknięcia oraz ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie bez wcześniejszej informacji. Sugeruje się sprawdzenie podstawowych informacji przed wizytą.

 

VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.