fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Kultura»Miejsca i Zabytki»Klasztor Chrysorrogiatissa
Klasztor Chrysorrogiatissa
Klasztor Chrysorrogiatissa
Położony w pięknym otoczeniu przyrody, klasztor Chrysorrogiatissa poświęcony jest Matce Boskiej Złotego Granatu i został założony w 1152 roku przez mnicha Ignatiosa.

Legenda głosi, że mnich ten znalazł cudowną ikonę Matki Boskiej u wybrzeży Pafos. Ikona została wyrzucona do morza w Azji Mniejszej w okresie ikonoklazmu i na falach dotarła do Pafos.

Obecna konstrukcja – jednonawowa cerkiew zbudowana na fundamentach starszej – pochodzi z 1770 roku. Nad trzema wejściami znajdują się piękne freski, a pozłacana i posrebrzana ikona Chrystusa i Matki Boskiej została prawdopodobnie namalowana przez Apostoła Łukasza. W skarbcu ikon i przedmiotów użytkowych w klasztorze znajduje się również kolekcja ważnych ikon, przedmiotów religijnych i innych dzieł sztuki.

Każdego 15 sierpnia w klasztorze obchodzone jest święto Zaśnięcia Matki Boskiej, które jest wielką ceremonią religijną. Stara winnica klasztorna produkuje jedne z najlepszych win na wyspie.


Region: Pafos
Adres: na 37 km północny-wschód od Pafos
Współrzędne GPS: szer.: 34.910043 dł.: 32.618889
Kontakt: tel.: +357 26 722 457
Godziny otwarcia: maj-sierpień: codziennie: 09.30–12.30 i 13.30–18.30, wrzesień-kwiecień: codziennie: 10.00–12.30 i 13.30–16.00. Skarbiec z ikonami i obiektami sakralnymi otwierany tylko na prośbę zwiedzających
Okres działania: cały rok; skarbiec z ikonami i obiektami sakralnymi otwierany na życzenie. Zamknięte w święta państwowe
Cena biletu: wstęp bezpłatny (przyjmowane są donacje)
  Godziny otwarcia i zamknięcia oraz ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie bez wcześniejszej informacji. Sugeruje się sprawdzenie podstawowych informacji przed wizytą.