fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Kultura»Miejsca i Zabytki»Miejsce narodzin Afrodyty – Petra tou Romiou
Miejsce narodzin Afrodyty – Petra tou Romiou
Miejsce narodzin Afrodyty – Petra tou Romiou
Mityczne miejsce narodzin Afrodyty, Petra tou Romiou, to ciekawa formacja geologiczna ogromnych skał rozciągająca się wzdłuż jednego z najpiękniejszych wybrzeży na wyspie, położona na południowo-zachodnim wybrzeżu dystryktu Pafos.

Według legendy, z morskiej piany narodziła się tu starożytna grecka bogini miłości i piękna – Afrodyta, która wynurzyła się z fal i została odprowadzona na muszli na tę właśnie plażę.

Z gigantycznymi formacjami skalnymi, które można zobaczyć w tym samym miejscu, wiąże się inna – bardziej aktualna – legenda, która mówi, że bizantyjski bohater Digenis Akritas wzniósł je tam, aby powstrzymać arabskich Saracenów (VII-X wiek) . To do tego bohatera pochodzi nazwa Petra tou Romiou (gr. skała Greka).

Podobno w pewnych warunkach pogodowych fale podnoszą się, łamią i tworzą słup wody, który rozpływa się w słup piany. Dzięki wyobraźni wygląda to chwilowo jak efemeryczny, ulotny kształt człowieka. Inne popularne mity mówią, że trzykrotne opłynięcie skały przyniesie liczne błogosławieństwa, w tym wieczną młodość, urodę, szczęście, płodność i prawdziwą miłość.

Miejsce łączy się ze Szlakiem Afrodyty.

Petra tou Romiou – przewodnik audio (Audio Guide)