fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Gastronomia»Lokalne Napoje»Commandaria
Commandaria
Commandaria
Cypr dumnie rości sobie prawo do tytułu państwa posiadającego najstarsze na świecie wino będące w ciągłej produkcji. Mowa oczywiście o Commandarii – pysznym deserowym winie.

Przyjmuje się, że pochodzące najprawdopodobniej z 800 roku p. n. e. wzmianki o spożyciu wina o nazwie „Cypryjska Nama” odnoszą się do Commandarii – oczywiście zanim nadano jej współczesną nazwę, co miało miejsce podczas wypraw krzyżowych w XII wieku. Wierzono, że wino ma właściwości terapeutyczne, powszechnie stosując je jako lekarstwo.

Ryszard Lwie Serce świętował zajęcie Cypru i zaślubiny z Berengarią w Limassol właśnie Commandarią, nazywając ją „winem królów i królową win”. W roku 1192 monarcha sprzedał wyspę joannitom i templariuszom, którzy następnie zbyli ją na rzecz Gwidona z Lusignan, utrzymując jednak siedzibę w Kolossi. W tym mieście w głównej mierze powstawało omawiane wino, które nazywano „La Grande Commanderie” –  skąd czerpie nazwę znaną do dziś. Od starożytności Commandarię uznawano za wyśmienity trunek, nic więc dziwnego, że w XIII wieku wygrała pierwszy udokumentowany konkurs winiarski – „Bitwę Win” zorganizowaną przez francuskiego króla Filipa II Augusta.

Słodyczą zbliżona do sherry, Commanderia jest od stuleci produkowana w ten sam sposób przez te same 14 wiosek na wyspie. Owoce rodzimych szczepów winogron Mavro (czerwone) i Xynisteri (białe) zbiera się późno i suszy na słońcu, by wzmocnić zawartość cukrów, które nadają napojowi wyjątkowy smak. Sok wytłoczony z suszonych winogron następnie fermentuje w kadziach lub glinianych naczyniach – z grubsza takich samych, jak stosowano w zamierzchłych czasach.

Obowiązkowym elementem każdej podróży na Cypr jest przywiezienie butelki Commanderii do domu – to nie tylko napój, lecz również kawałek słodkiej historii wyspy! 
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.