fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Gastronomia»Lokalne Napoje»Wines - Wina
Wines
Wines - Wina
Wyrób wina na Cyprze ma długą tradycję, której początki sięgają czasów starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Dowodzą tego datowane na co najmniej 6000 lat archeologiczne znaleziska antycznych kadzi na wino dokonane w Limassol (Lemesos), a także we wsiach Pyrgos oraz Erimi. Cypryjskie szczepy winogron należą do najstarszych na świecie, a słodkie deserowe wino Commandaria jest najstarszym trunkiem tego rodzaju będącym w ciągłej produkcji.
Przez wyspę przebiega siedem winnych szlaków m.in.: Akamas Laona, Vouni Panagias – Ambelitis, Pitsilia, oraz Wioski Winiarskie Limassol (określane wspólnie jako „krasochoria”, czyli po prostu „wioski winiarskie”). We wszystkich okręgach produkuje się zarówno białe, jak i czerwone wina.

Główne szczepy winne na wyspie nazywają się Mavro (czerwone) i Xyniesteri (białe). Xyniesteri jest bardziej rozpowszechnioną odmianą białych winogron, z których powstają jasne, lekkie wina o niskiej zawartości alkoholu (11-11,5% obj.). Duże i soczyste czerwone winogrona szczepu Mavro dają z kolei napój o matowej barwie i lekkim smaku. Z połączenia szczepów powstaje natomiast Commanderia, a ich wytłoki wspólnie dają początek innemu narodowemu trunkowi – Zivanii.

Paletę lokalnych szczepów uzupełniają starożytne Maratheftiko i Ofthalmo (czerwone), a do zagranicznych odmian uprawianych na wyspie zaliczyć można chardonnay, muszkat aleksandryjski, palomino, riesling, sauvignon blanc oraz sémillon (białe), jak również Alicante bouschet, cabernet franc, cabernet sauvignon, cinsaut, grenache noir, mataro i shiraz (czerwone).

Koneserów wina z pewnością ucieszy informacja, że na Cyprze wiele winnic, wiosek i klasztorów produkujących wino jest otwartych dla zwiedzających, a ponadto oferuje degustacje „nektaru bogów”*. Co więcej, co roku na przełomie sierpnia i września w Limassol ma miejsce Festiwal Wina – dziesięciodniowe święto wprawiające każdego w doskonały nastrój.
 
*Przed przybyciem zaleca się sprawdzić godziny otwarcia winnic. 
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.