fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Gastronomia»Lokalne Napoje»Wines - Wina
Wines
Wines - Wina
Wyrób wina na Cyprze ma długą tradycję, której początki sięgają czasów starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Dowodzą tego datowane na co najmniej 6000 lat archeologiczne znaleziska antycznych kadzi na wino dokonane w Limassol (Lemesos), a także we wsiach Pyrgos oraz Erimi. Cypryjskie szczepy winogron należą do najstarszych na świecie, a słodkie deserowe wino Commandaria jest najstarszym trunkiem tego rodzaju będącym w ciągłej produkcji.
Przez wyspę przebiega siedem winnych szlaków m.in.: Akamas Laona, Vouni Panagias – Ambelitis, Pitsilia, oraz Wioski Winiarskie Limassol (określane wspólnie jako „krasochoria”, czyli po prostu „wioski winiarskie”). We wszystkich okręgach produkuje się zarówno białe, jak i czerwone wina.

Główne szczepy winne na wyspie nazywają się Mavro (czerwone) i Xyniesteri (białe). Xyniesteri jest bardziej rozpowszechnioną odmianą białych winogron, z których powstają jasne, lekkie wina o niskiej zawartości alkoholu (11-11,5% obj.). Duże i soczyste czerwone winogrona szczepu Mavro dają z kolei napój o matowej barwie i lekkim smaku. Z połączenia szczepów powstaje natomiast Commanderia, a ich wytłoki wspólnie dają początek innemu narodowemu trunkowi – Zivanii.

Paletę lokalnych szczepów uzupełniają starożytne Maratheftiko i Ofthalmo (czerwone), a do zagranicznych odmian uprawianych na wyspie zaliczyć można chardonnay, muszkat aleksandryjski, palomino, riesling, sauvignon blanc oraz sémillon (białe), jak również Alicante bouschet, cabernet franc, cabernet sauvignon, cinsaut, grenache noir, mataro i shiraz (czerwone).

Koneserów wina z pewnością ucieszy informacja, że na Cyprze wiele winnic, wiosek i klasztorów produkujących wino jest otwartych dla zwiedzających, a ponadto oferuje degustacje „nektaru bogów”*. Co więcej, co roku na przełomie sierpnia i września w Limassol ma miejsce Festiwal Wina – dziesięciodniowe święto wprawiające każdego w doskonały nastrój.
 
*Przed przybyciem zaleca się sprawdzić godziny otwarcia winnic.