fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Gastronomia»Lokalne Napoje»Zivania
Zivania
Zivania
Zawartość alkoholu od 40 do 99% istotnie wpłynęła na to, że Zivanię – narodowy napój Cypryjczyków – nazywa się również „wodą ognistą”!

Ów mocny alkohol wywodzi się z XIV wieku, gdy wyspa znajdowała się pod panowaniem weneckim. Współcześnie produkcja Zivanii odbywa się tak samo, jak naówczas: wytłoki z winogron (wszystko, co zostaje po produkcji wina: miąższ, skórki, łodyżki i pestki) miesza się z wysokogatunkowym wytrawnym winem lokalnych szczepów Mavro (czerwone) i Xyniesteri (białe), a następnie poddaje destylacji i odpowiednio długiemu starzeniu.
Destylacja przebiega w kadzi („kazani”) za pośrednictwem trzech różnych procesów, z których każdy umożliwia osiągnięcie napoju o innej charakterystyce i intensywności. Produktem końcowym jest przejrzysty, niezwykle mocny trunek służący jako aperitif – najlepiej smakuje mocno zmrożony.

Zivania występuje też w wariancie czerwonym – koloru nadaje tutaj cynamon. Wraz ze starzeniem, alkohol staje się lepszy i bardziej aromatyczny, a starsze roczniki są często oszczędzane na specjalne okazje.

Nim rozpowszechniła się współczesna medycyna, Zivania była podstawowym składnikiem domowej apteczki pierwszej pomocy w każdym cypryjskim domostwie. Stosowano ją do odkażania i gojenia ran, masażu chorych kończyn, uśmierzania bólu zębów, a także jako napój rozgrzewający zmarznięte ciało. Ostatnie zastosowanie było szczególnie istotne dla mieszkańców wiosek w górach Troodos, gdzie temperatury bywają niższe niż w pozostałych częściach wyspy. 
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.