fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Gastronomia»Lokalne Produkty»Mezedes
Mezedes
Mezedes
Podróż na Cypr nie może się obyć bez skosztowania „meze” – tradycyjnego posiłku złożonego z wielu małych dań.
 
Ta wielka uczta od stuleci stanowiąca nieodłączną część kultury Cypru jest niewątpliwie wydarzeniem o charakterze społecznym bardziej niż posiłkiem, gdyż różnorakie potrawy krążą po stole pomiędzy rodziną i przyjaciółmi.
 
Poszczególne składniki meze mogą się znacznie różnić w zależności od restauracji czy tawerny, a także zależeć od pory roku i tego, czy zamawiamy zestaw z mięsem, rybą, czy mieszany. Zazwyczaj w skład meze wchodzi około 15-20 małych potraw, włącznie z dipami i pieczywem, choć niektóre lokale potrafią zaserwować nawet 30-częściową ucztę.
 
Zwykle posiłek rozpoczyna się od oliwek i różnych dipów, na przykład jogurtowego, tahini (z ziaren sezamu), skordalii (z ziemniaków i czosnku), taramosalaty (z rybiej ikry), a także tzatziki (z ogórka i mięty). Podaje się je ze świeżym pieczywem i miską chrupiącej sałatki wiejskiej.
 
Następnie pora na bardziej popularne dania, takie jak grillowany ser halloumi i lountza (peklowana polędwica wieprzowa), bądź też mniej oczywiste kompozycje: dzikie szparagi lub inna zielenina podana z jajkiem.
 
Zamawiając mięsne meze można się spodziewać dań z grilla: kotlecików wieprzowych, kurczaka oraz wieprzowiny, a także pikantnych kiełbasek loukanika, a ponadto kleftiko (mięsa pieczonego z warzywami), jak również pysznych gulaszy: stifado i tavas. W rybnym meze z kolei podawane są grillowane i smażone świeżo złowione owoce morza, w tym smażone drobne rybki, dorada w sosie oliwno-cytrynowym, mątwa, kalmary oraz ośmiornica.
 
W tradycyjnych restauracjach na zakończenie posiłku niekiedy podaje się arbuza, słodkie wypieki lub przetwory owocowe („glyko”).
 
A zatem: „kopiaste ke kali orexi”, czyli „witajcie i smacznego”! Wkrótce zakochacie się w zwyczaju wspólnego biesiadowania, którego doświadczycie za sprawą prawdziwych cypryjskich meze. 
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.