fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Gastronomia»Lokalne Produkty»Ser Halloumi
Ser Halloumi
Ser Halloumi
Najsłynniejszy na Cyprze jest bez wątpienia halloumi – pyszny ser o różnorodnych zastosowaniach i charakterystycznej teksturze, który można jeść zarówno na zimno, jak i na ciepło (z grilla lub patelni). Prawdopodobieństwo, że – będąc na wyspie – nie zetkniecie się z tym serem, jest w zasadzie bardzo niewielkie: można go znaleźć w kanapkach, tradycyjnych meze, a także w potrawach śniadaniowych!
 
Ten biały, półtwardy ser produkuje się na wyspie od wieków. Tradycyjne przygotowanie wymaga dokładnie odmierzonych proporcji mleka koziego i owczego (o co dbają wytwarzające go wsie) – tylko wtedy stanowi autentyczne halloumi. Może być też wyrabiany z mleka krowiego (głównie przez duże mleczarnie), a nawet mieszanki wszystkich trzech mlek. Niekiedy do słonego halloumi dodaje się mięty. Ser posiada długi okres przydatności do spożycia.
 
Halloumi można delektować się na wiele sposobów! Na zimno zazwyczaj podaje się go na śniadanie w towarzystwie arbuza bądź pieczywa i oliwek. Na grillu staje się gumowaty, dzięki czemu świetnie smakuje w kanapkach z lountzą (peklowaną polędwicą wieprzową) lub jako składnik meze. Można go usmażyć w jajecznicy, nadziać nim cypryjskie ravioli, podać w zupach „trahanas” lub „avgolemoni”, albo dodać do makaronu.
 
Halloumi produkuje się w specjalnych naczyniach z brązu, gdzie – po dodaniu podpuszczki – w cieple wytrąca się twaróg, który następnie się wyjmuje, dokładnie osusza i owija w płótno, przyciskając czymś ciężkim, aby odcisnąć wszelkie pozostałości serwatki.
 
Później halloumi kroi się na kawałki, które zanurzane są ponownie w naczyniu z gorącą serwatką do momentu, aż wypłyną na powierzchnię. Następnie wyciąga się je z naczynia, umieszcza w mieszance soli oraz mięty, zostawia do ostygnięcia. Produkcję kończy ostatnia kąpiel w rozgrzanej serwatce. 
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.