fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Żeglarstwo Morskie»Rejsy Wycieczkowe»Cypr Informacje Praktyczne
Cypr Informacje Praktyczne
Cypr Informacje Praktyczne
- Cypr jest strategicznie położony na skrzyżowaniu trzech kontynentów, Europy, Azji i Afryki. Nocnym rejsem można dopłynąć od portów Egiptu, Izraela, Libanu, Syrii i najbliższej greckiej wyspy Rodos.

- 35 równoleżnik przecina Cypr, który leży na 34A 33’-35A’ szerokości geograficznej północnej i 32A 16’-34A 37’ długości geograficznej wschodniej.
- Obfitość miedzi w starożytności umieściła mały Cypr na mapie. W rzeczywistości Cypr (po grecku kipro) nadał miedzi łacińską nazwę cuprum. W późnej epoce brązu, 1600 - 1050 p.n.e., Grecy mykeńscy przybyli na Cypr, integrując się z rdzenną ludnością.

- Nawiązano kontakty handlowe z Egiptem i wyspami Morza Egejskiego. Znaleziska archeologiczne świadczą o obfitości kultów i świątyń z tamtych czasów, a jednym z największych był kult Afrodyty. Według mitu starożytna grecka bogini miłości i piękna narodziła się wychodząc z morza u wybrzeży Cypru (można odwiedzić to miejsce w drodze do Pafos, wyróżnia się ono nadmorską skałą zwaną Petra tou Romiou).

- Cypr z populacją 946.000 (koniec 2013 r.) to nowoczesny kraj wyspiarski, który zachowuje śródziemnomorski charakter.

- Na wyspie panuje łagodny, typowo śródziemnomorski klimat, z dużą ilością dni słonecznych i niewielkimi opadami deszczu.

- 9251 km2 wyspy obejmuje gaje cytrusowe i oliwne, porośnięte sosnowym lasem góry sięgające 1950 m n.p.m. i jedne z najczystszych plaż w Europie.

- Podczas gdy grecki jest językiem urzędowym w Republice Cypryjskiej, prawie wszyscy mieszkańcy posługują się językiem angielskim (Cypr był pod panowaniem brytyjskim od 1878 r. do uzyskania niepodległości w 1960 r.).

- Sieć drogowa jest nowoczesna i rozbudowana. Znaki drogowe są zwykle w języku greckim i angielskim, a ruch odbywa się po lewej stronie.

- Walutą Cypru jest euro. Karty kredytowe są powszechnie akceptowane, a bankomaty znajdują się we wszystkich większych miastach i wielu wsiach.

Aby uzyskać więcej praktycznych informacji o wyspie, kliknij tutaj.
 
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.