fbpx
PL
You are here:Home»Discover Cyprus»Nature»Nature Trails»Livadi (pętla) – dystrykt Nikozja, leśny szlak przyrodniczy Troodos
Livadi (pętla) – dystrykt Nikozja, leśny szlak przyrodniczy Troodos
Livadi (pętla) – dystrykt Nikozja, leśny szlak przyrodniczy Troodos

Współrzędne GPS punktu początkowego:  szer.: 34.938829 dł.: 32.889990
Współrzędne GPS punktu końcowego: szer.: 34.938829 dł.: 32.889990
Wysokość punktu początkowego: 1711 m
Wysokość w najwyższym punkcie: 1711 m
Wysokość punktu końcowego: 1711 m
Miejsce startu: na wąskiej asfaltowej drodze, prowadzącej do miejsca piknikowego Kampos tou Livadiou
Długość: 1,5 km
Szacowany czas trwania:  30 min
Stopień trudności:  1  (dostępny dla wózków inwalidzkich)

Ciekawostki: szlak Livadi, jest dostępny dla osób na wózkach inwalidzkich, znajduje się na terenie Leśnego Parku Narodowego Troodos – obszaru Natura 2000. Trasa prowadzi przez las sosnowy i jałowcowy, gdzie można podziwiać wiekowe drzewa. Na trasie dostępny jest punkt widokowy, z którego można zobaczyć rzekę Chromium i dolinę Solei. Aby zakończyć szlak, należy zawrócić przy punkcie widokowym i iść tą samą trasą przez około 100 m, a następnie skręcić w trasę po prawej stronie, zgodnie ze znakiem. Od 1972 roku w lasach tych nie prowadzi się wyrębu drzew, ponieważ głównym celem zarządzania tym obszarem leśnym jest zachowanie różnorodności biologicznej, zasobów wodnych i krajobrazu. Miejsce piknikowe Kampos tou Livadiou dysponuje wodą pitną. Na placu Troodos znajduje się Centrum dla zwiedzających Troodos (Visitor Centre), w którym można uzyskać informacje na temat pasma górskiego Troodos, jego flory i fauny.

Flora: podczas wędrówek można badać endemiczne rośliny: Troodos vipergrass (Scorzonera troodea), Troodos spurge (Euphorbia cassia subsp. rigoi), złoty dąb (Quercus alnifolia), a także rodzime berberysy (Berberis cretica), biały jarząb (Sorbus aria subsp.cretica) i nawłoć (Pteridium aquilinum).