fbpx
PL
You are here:Home»Discover Cyprus»Nature»Nature Trails»Kavos (Circular) - Ammochostos (Famagusta) District, Cape Gkreko National Forest Park Nature Trail
Kavos (Circular) - Ammochostos (Famagusta) District, Cape Gkreko National Forest Park Nature Trail
Kavos (Circular) - Ammochostos (Famagusta) District, Cape Gkreko National Forest Park Nature Trail
Współrzędne GPS punktu początkowego:  szer.: 34.963785 dł.: 34.067116
Współrzędne GPS punktu końcowego: szer.: 34.963785 dł.: 34.067116
Wysokość punktu początkowego: 64 m
Wysokość końcowego punktu:  70 m
Wysokość punktu końcowego:  64 m
Miejsce startu: stary kamieniołom
Długość: 1.2km
Szacowany czas trwania:  45 min
Stopień trudności:  1

Ciekawostki: szlak znajduje się na przylądku Greko w granicach Leśnego Parku Narodowego, który jest obszarem Natura 2000. Szlak przebiega najpierw przez krajobraz sosnowy, a następnie przez niską, krzewiastą roślinność. Na całej długości szlaku znajduje się wiele punktów o wyjątkowych walorach widokowych, z których najbardziej imponujący położony jest na szczycie wzgórza, skąd roztacza się niczym niezakłócony widok na wszystkie strony: na wschodzie widać czubek przylądka (Pidalion), gdzie znajduje się latarnia morska i obiekty francuskiej stacji radiowej (SOMERA); na zachodzie znajduje się turystyczna miejscowość Agia Napa; na północy główna część Parku Lasów Narodowych, a na południu dziewicze wody i surowe wybrzeże. Imponujące klify na południowej stronie wzgórza są idealne dla miłośników wspinaczki skałkowej. Szlak Kavos łączy się ze szlakiem Jaskiń morskich – Agioi Anargyroi.

Flora: podczas wędrówki można badać rodzime rośliny: jałowiec fenicki (Juniperus phoenicea), lentisk (Pistacia lentiscus), dziki tymianek (Thymus capitatus), opuncja (Sarcopoterium spinosum) oraz endemiczny bosea cypryjski (Bosea cypria).