fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Przyroda»Miejsca Godne Uwagi»Słone jezioro w Larnace
Słone jezioro w Larnace
Słone jezioro w Larnace

Słone jezioro w Larnace jest drugim co do wielkości słonym jeziorem na Cyprze i ma powierzchnię 2,2 km2. W 1997 roku zostało uznane za obszar chroniony na mocy cypryjskiej ustawy o ochronie przyrody i dzikiej flory i fauny oraz europejskiej dyrektywy siedliskowej. Jest to ważny obszar Ramsar i Natura 2000 – jeden z najważniejszych biotopów w Europie – oraz jedno z najważniejszych siedlisk ptactwa wodnego w Europie.

Położone na południowy zachód od miasta Larnaka i na wschód od wsi Meneou i Dromolaxia, słone jezioro – znane lokalnie jako Alyki – jest w rzeczywistości jednym z czterech jezior w Larnace. Razem z jeziorami: Orphani, Soros i Airport, jeziora zajmują łącznie powierzchnię 1761 ha.
Zimą jezioro wypełnia się wodą i jest domem dla migrujących ptaków, w tym tysięcy flamingów, które przebywają tu od listopada do marca, a także dzikich kaczek i innego ptactwa wodnego lub przybrzeżnego, które znajduje tu schronienie podczas swoich wędrówek. Podstawowym elementem łańcucha pokarmowego w ekosystemie jezior jest mała krewetka solankowa artemia (Artemia salina), która jest głównym pożywieniem pozostałych organizmów w tym rejonie. Kiedy flamingi i inne ptaki wodne nie są w stanie znaleźć krewetki, opuszczają słone jeziora i kontynuują swoją podróż, wędrując do jeziora Akrotiri na Limassol lub na południe w kierunku Afryki.

Wzdłuż brzegu jeziora wije się wyznaczona ścieżka przyrodnicza o długości 4 km, która prowadzi aż do starego akweduktu Kamares. Różnorodna flora drzew, krzewów i kwiatów jest oznakowana informacjami wzdłuż drogi, a w sezonie są tam umieszczane ławki, dzięki czemu ścieżka jest popularna wśród spacerowiczów i biegaczy.

Znaleziska archeologiczne wskazują, że obszar słonego jeziora i pobliskiego meczetu był zamieszkany od późnej epoki brązu (II wiek p.n.e.). W czasach prehistorycznych słone jezioro było portem obsługującym miasto, odkopane w pobliżu miejsca, gdzie dziś stoi meczet Hala Sultan Tekkesi. Miasto było jednym z dużych ośrodków miejskich i handlowych Cypru w późnej epoce brązu (1650-1050 p.n.e.). Kiedy miasto zostało opuszczone, ujście rzeki zamuliło się, a naturalny port został zniszczony.

Według legendy, słony smak jeziora pochodzi od prośby świętego Łazarza do starej kobiety o jedzenie i picie. Odmówiła, twierdząc, że jej winorośl uschła, na co Łazarz odpowiedział: „Niech twoja winorośl pozostanie wysuszona i będzie na zawsze słonym jeziorem”. Bardziej naukowe wyjaśnienie jest takie, że słona woda przenika przez porowatą skałę między jeziorem a morzem, czyniąc wodę bardzo słoną.

Przez całe średniowiecze były tu tak duże ilości soli, że stała się jednym z podstawowych towarów eksportowych Cypru. Jej zbiory i sprzedaż były ściśle kontrolowane i opodatkowane. Ostatni raz sól była zbierana w 1986 roku.

Ścieżka przyrodnicza łączy ten obszar ze Szlakiem Afrodyty.
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.