fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Przyroda»Miejsca Godne Uwagi»Jezioro Akrotiri
Jezioro Akrotiri
Jezioro Akrotiri
Położone na południowy zachód od Limassol słone jezioro Akrotiri jest największym śródlądowym zbiornikiem wodnym na wyspie i jest uważane za jeden z najważniejszych terenów podmokłych we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Jezioro o powierzchni 10,65 km² wypełnia się wodą w okresie zimowym i jest domem dla migrujących ptaków od listopada do marca. Należą do nich stada tysięcy flamingów (Phoenicopterus roseus), żurawie, ptaki drapieżne i wędrowne brodzące - dla których głębokość 30 cm na ponad połowie jeziora stanowi mile widziany przystanek. W najgłębszym miejscu jezioro ma około 1 m, a w najniższym 2,7 m poniżej poziomu morza.

Najbardziej podstawowym elementem łańcucha pokarmowego w ekosystemie jeziora jest mała krewetka wróżkowa (Branchinella spinosa), na której w dużej mierze opiera się inne życie. Kiedy flamingi i inne ptaki wodne nie są w stanie znaleźć krewetek, opuszczają słone jezioro i kontynuują podróż, podróżując do słonego jeziora Larnaka lub na południe, w kierunku Afryki.

Jezioro Akrotiri jest znaczącym siedliskiem przyrodniczym otoczonym trzcinowiskami. Zwykle wysycha latem, choć nie zawsze, a geolodzy przypuszczają, że jezioro powstało po stopniowym połączeniu przybrzeżnej wysepki z lądem.
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.