fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Religia»Szlaki Religijne»Kult Krzyża Świętego na Cypryjskim Szlaku Religijnym
Kult Krzyża Świętego na Cypryjskim Szlaku Religijnym
Kult Krzyża Świętego na Cypryjskim Szlaku Religijnym

Fakt, że Cypr jest położony w centrum wschodniej części Morza Śródziemnego, bardzo blisko Bliskiego Wschodu i Azji Mniejszej, sprawił, że odegrał znaczącą rolę jako przystanek w drodze do i z Ziemi Świętej. Tradycja głosi, że Agia Eleni (św. Helena), matka Konstantyna Wielkiego, podczas przenoszenia Krzyża Świętego z Palestyny zatrzymała się na Cyprze i podążała szlakiem, wzdłuż którego budowano kościoły poświęcone Świętemu Krzyżowi.

Trasa: Μoni Stavrovouniou – Tochni – Lefkara – Pelendri – Kouka – Omodos –Anogyra – Tsada.

Trasa rozpoczyna się w Moni Stavrovouniou, gdzie niestety obowiązuje zasada „avato”, co oznacza, że jest to klasztor niedostępny dla kobiet. Kościół Timios Stavros w Tochni jest jedynym kościołem zbudowanym na moście, a w kościele Pelendri o tej samej nazwie znajdują się wspaniałe freski z XII, XIII, XIV i XV wieku. W Omodos można zobaczyć fragment sznura, którym przywiązano Jezusa do krzyża.

Zabytki: klasztor Timios Stavros w Stavrovouni, kościoły Timios Stavrosa w Tochni, Lefkara, Pelendri, Kouka, klasztory Timios Stavros w Anogyra i Tsada, klasztor Timios Stavrosa Minthis w Tsada.

Całkowita długość trasy nie jest ustalona.
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.