fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Religia»Szlaki Religijne»Sztuka bizantyjska na Cyprze – reminiscencja wspaniałej przeszłości (A)
Sztuka bizantyjska na Cyprze – reminiscencja wspaniałej przeszłości (A)
Sztuka bizantyjska na Cyprze – reminiscencja wspaniałej przeszłości (A)
Sztuka bizantyjska znajduje się na Cyprze wszędzie, a szczególnie dobry stan dzieł sztuki z tego gatunku (głównie fresków) sprawia, że Cypr jest centrum badań nad sztuką bizantyjską. Pierwsze wieki chrześcijaństwa i ich sztuka dotrwały do naszych czasów dzięki mozaikom z trzech kościołów – dwa z nich znajdują się w okupowanej przez Turków części wyspy.

Podstawowa trasa zachodnia to: Nikozja– Peristerona – Kalopanagiotis – klasztor Panagia tou Kykkou – Panagia (Chrysorogiatissa)  – Τala – Empa – Κato Pafos – Geroskipou – Τimi – Kouklia – Kourio –Κolossi – Limassol – Pyrga – Pera Chorio i Nikozja.

Imponujące jest to, że pomimo iż Cypr był podbijany przez wiele ludów, nie tylko zachował zabytki, ale także kontynuował tworzenie kolejnych, z pewnymi tylko wpływami zdobywców. Sztuka bizantyjska była obecna na wyspie w latach 726-843, choć z powodu ikonoklazmu najbardziej znaczącym zabytkiem, który udało się ocalić, jest ornament na wschodniej kopule pięciokopułowego kościoła w Jeroskipu. Od X wieku aż po dzień dzisiejszy sztuka bizantyjska zarówno rozkwitała, jak i przetrwała. Wszystkie proponowane zabytki na trasie tego szlaku uważane są za ważne. W Peristeronie można zwiedzić także drugi pięciokopułowy kościół (są tylko dwa).

Zabytki: kościół Agion Varnava i Ilariona w Peristerona, klasztor Agios Ioannis tou Lampadisti w Kalopanagiotis,klasztor Chrysorogiatissa w Pano Panagia, klasztor Agios Neophytos w Tala, kościół Panagia Chryseleousa w Empa, kościół Agia Kyriaki w Pafos, kościół Agia Paraskevi
w Geroskipou, kościół Agia Sofia w Timi, kościół Panagia Katholiki w Kouklia, kościół Agios Efstathios w Kolossi, klasztor Timios Stavros w Stavrovouni, Kaplica Królewska w Pyrga i kościoły Agios Georgios i Agios Dimitrianos w Dali.


Całkowita długość trasy: 280 km.
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.