fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Religia»Szlaki Religijne»Szlak religijny A - Wielokulturowy chrześcijański Cypr tolerancyjny dla innych religii i doktryn
Szlak religijny A - Wielokulturowy chrześcijański Cypr tolerancyjny dla innych religii i doktryn
Szlak religijny A - Wielokulturowy chrześcijański Cypr tolerancyjny dla innych religii i doktryn
Mając za punkt wyjścia, pochodzący z IX wieku, kościół Agios Lazaros, jeden z najwspanialszych przykładów architektury bizantyjskiej, w którym znajduje się sarkofag (gr. larnaks) św. Łazarza, udajemy się na południowy wschód w kierunku Dromolaxia (aleja Artemidos prowadząca do drogi B4) do Hala Sultan Tekke. Według legendy Um Haram, która była spokrewniona z prorokiem Mahometem, zginęła, spadając z muła podczas jednego z pierwszych arabskich najazdów na wyspę i została pochowana w miejscu, w którym zbudowano meczet.

Niedaleko, w tym samym kierunku, leży wioska Kiti, a w niej ważny kościół Panagia Angeloktisti. Zgodnie z miejscową tradycją, podczas budowy kościoła w nocy zstępowała armia aniołów, aby pomóc w jego budowie – stąd nazwa „Angeloktisti” (zbudowany przez anioły). Na konchach absydy znajduje się słynna mozaika Panagia tis Angeloktistis z VI wieku. Mozaika ta uważana jest za jedną z najbardziej znaczących i wyszukanych mozaik ściennych sztuki wczesnochrześcijańskiej. Przedstawia ona stojącą Dziewicę, trzymającą na lewym ramieniu Dzieciątko Jezus, z Archaniołami Michałem i Gabrielem po obu stronach.

W niewielkiej odległości na zachód od Kiti (tuż przy drodze B4) leży wioska Turków cypryjskich Kivisili. W centrum wioski znajduje się kościół Panagia Eleousa, poświęcony Matce Boskiej.

Następnym przystankiem na naszej trasie jest Kościół św. Katarzyny w Kivisii, który został przekształcony w meczet w czasach panowania Imperium Osmańskiego na Cyprze. Nasza trasa prowadzi do zrujnowanego klasztoru Panagia Stazousa. Dziś zachował się tylko kościół z charakterystycznymi gotyckimi ornamentami i fragmentami fresków we wnętrzu.

Dalej na północ, w kierunku wsi Pirga, zwiedzimy kaplicę królewską. Uważana za jedną z najciekawszych zachowanych na wyspie budowli z okresu frankońskiego, Kaplica Królewska została zbudowana w 1421 roku przez króla Lusignanów Janusa, a jej dekoracja ścienna obejmuje serię herbów średniowiecznego Królestwa Cypru.

Trasa kończy się przy klasztorze Stavrovouni, który wznosi się na charakterystycznym skalistym szczycie. Legenda głosi, że został on założony w IV wieku przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna Wielkiego, która pozostawiła w klasztorze relikwię Krzyża Świętego.

Zabytki: kościół Agios Lazaros w Larnace, Hala Sultan Tekke w Dromolaxia, kościół Panagia Angeloktisti w Kiti, kościół Panagia w Kisivili, kościół/meczet Agia Aikaterini w Klavdia, gotycki kościół Panagia Stazousa i Kaplica Królewska w Pyrga oraz klasztor Stavrovouni.

Całkowita długość trasy: 70 km.
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.