fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Religia»Szlaki Religijne»Cypr – Wyspa świętych (zachód)
Cypr – Wyspa świętych (zachód)
Cypr – Wyspa świętych (zachód)

Szlak ten ma charakter ogólny, co oznacza, że nie opiera się ani na konkretnych miastach, ani na dystryktach administracyjnych.Kierując się na zachód, zwiedzający odwiedzą wiele znaczących zabytków, które wyraźnie pokazują eklezjalne bogactwo wyspy.

Trasa: Nikozja – Peristerona – Kalopanagiotis – Κampos – Panagia – Τala – Empa – Pafos/Ktima – Κato Pafos – Geroskipou – Κuklia – Κolossi – Limassol – Pyrga – Pera Chorio – Nikozja.

Spacer po regionie pozwoli zwiedzającym zobaczyć różne przykłady sztuki kościelnej, począwszy od Peristerony i pięciokopułowego kościoła Agion Varnava i Ilarion. Kierując się w stronę Kalopanagiotis, zwiedzający natkną się na klasztor Agios Ioanis Lampadistis, który charakteryzuje się wyjątkowym pięknem i w którym na jednym terenie współistnieją trzy kościoły. Klasztor Kykkos jest miejscem kultu ikony Matki Boskiej, która, jak głosi tradycja, jest dziełem Apostoła Łukasza.

Dalej trasa wiedzie w kierunku Pafos i klasztoru Panagia Chrysorrogiatissa, Egkleistra Agios Neofitos oraz kościoła Panagia Chryseleoussas w Empa. Po przybyciu do Pafos zwiedzający będą mogli odwiedzić kościół Agia Sofia, który został przekształcony w meczet w czasach panowania Franków, a w Kato Pafos bazylikę Chrysopolitissa – jedną z największych bazylik na Cyprze.

Drugi i ostatni pięciokopułowy kościół na Cyprze znajduje się w Geroskipou i jest poświęcony Agia Paraskevi, natomiast w Palaipafos – we wsi Kouklia – kościół Panagia Katholikis znajduje się bardzo blisko ruin świątyni Afrodyty, której kult został zastąpiony kultem Matki Boskiej.
W drodze powrotnej do Nikozji trasa prowadzi od małego kościoła Agios Efstathios i imponującego klasztoru Stavrovouni, który – zgodnie z tradycją – jest dziełem św Heleny, z regułą równie surową jak ta w klasztorze na górze Athos.

Ciekawym miejscem do zwiedzenia jest bogato dekorowany kościół Agion Apostolon w Pera Chorio, który jest ostatnim przystankiem na tej trasie.

Zabytki: Kościół Agion Varnava i Ilariona, Peristerona - klasztor Ioannis o Lampadistis, Kalopanagiotis - klasztor Panagia tou Kykkou, Κampos – klasztor Panagia Chrysorrogiatissa, Panagia – klasztor i Egkleistra Agios Neophytos, Τala - kościół Panagia Chryseleousa, Empa – meczet/kościół Agia Sofia, Pafos/Ktima - paleochrześcijańska bazylika Chrysopolitissa, Kato Pafos - kościół Agia Kyriaki, Kato Pafos - Agia Paraskevi, Geroskipou - kościół Panagia Katholikis, Kouklia - kościół Agios Efstathios, Kolossi - klasztor Stavrovouni, Pyrga – Kaplica Królewska, Pyrga – kościół Agion Apostolon, Pera Chorio.
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.