fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Szlaki Kulturowe»Trasa Miedziana
Trasa Miedziana
Trasa Miedziana
Cypryjska Trasa Miedziana – Szlak przez Serce Cypru
 
Odkryj historyczne więzi wyspy z miedzią na samochodowym szlaku, który zabierze Cię w podróż do różnych kopalni miedzi i powiązanych z nimi miejsc na wyspie. Po drodze odkryjesz, że Cypr był największym producentem i eksporterem tego metalu w starożytności, oraz rolę tego surowca w kształtowaniu historii wyspy.

Czysta miedź – lub jej stopy – były podstawowym materiałem niezbędnym do rozwoju dużych cywilizacji otaczających wyspę, a cypryjska miedź była przyczynkiem do technologicznego rozwoju całego świata śródziemnomorskiego i nie tylko. Trasa rozpoczyna się w Limassol lub Larnace w kierunku wioski Sia, gdzie kilka kilometrów za wioską można podziwiać jasnożółte czapy żelaza, typowe dla obszarów, w których dochodzi do mineralizacji miedzi. Dwie odkrywkowe kopalnie miedzi leżą po lewej stronie – w trakcie przechadzki można studiować tam formacje skalne.

Następnym przystankiem jest południowa kopalnia miedzi Mathiatis, na drodze do której znajdują się wonne sosny, podążając sosnową drogą można dojść do jeziora w kopalni miedzi. Dalsza trasa wiedzie w kierunku Agia Varvara w górę drogi, gdzie częściowo widoczna jest północna kopalnia miedzi Mathiatis.

Stamtąd droga prowadzi dalej na północ w kierunku wioski Agia Varvara, gdzie skręcając w pobliżu fabryki oliwy z oliwek, znajdziesz się na trasie do małej doliny, w której znajduje się kopalnia miedzi Almyras. Kontynuując przejażdżkę przez wioski Kotsiatis, Marki i Tseri, docieramy do następnego interesującego miejsca – wioski Katydata, gdzie można zwiedzić Muzeum Dziedzictwa Górniczego*.

Kopalnia miedzi Skouriotissa oraz opuszczona wioska znajdują się pięć minut drogi od Katidata. Na południowy zachód od kopalni miedzi znajduje się baza misji pokojowej na Cyprze UNFICYP – Obóz św. Marcina, gdzie można zwiedzić kaplicę Panagia Skouriotissa (Matki Boskiej kopalni miedzi Skuriotisa), która pochodzi z XVI wieku i znajdują się w niej interesujące ikony. Na północnym zachodzie spotkasz opuszczone domy, które były zbudowane przez górniczą firmę CMC i były wykorzystywane przez górników do 1974 roku. Nowo założony klasztor znajduje się kilkaset metrów od opuszczonych domostw i jest również ciekawym miejscem.

Cypryjski Miedziany Szlak przywołuje obrazy bogatej i barwnej historii starożytnych królestw oraz kluczową rolę miedzi w ich rozwoju, co sprawia, że jest to zarówno interesująca, jak i pouczająca wycieczka. Aby zapoznać się z całą broszurą szczegółowo opisującą historię miedzi na wyspie oraz poznać szczegóły szlaku, odwiedź tę stronę.
 
*Wizyta w muzeum tylko po wcześniejszym umówieniu, przynajmniej jeden dzień wcześniej, z panem Andreasem pod numerem +357 99 348 013. 
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.