fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Szlaki Religijne»Larnaka – Przebłyski chwalebnej wiary
Larnaka – Przebłyski chwalebnej wiary
Larnaka – Przebłyski chwalebnej wiary
Na lokalnym szlaku w Larnace pierwszym przystankiem jest kościół Αgios Lazaros oraz znajdujące się w nim Muzeum Sztuki Sakralnej, ponieważ stanowią one dwa z najważniejszych zabytków Cypru.

W Kiti znajduje się kościół Panagia tis Aggeloktistis – bardzo ważne muzeum bizantyjskie, w którym znajduje się łuk starochrześcijańskiego kościoła z mozaiką z VI wieku w jego wnętrzu.

Kierując się w stronę Kato Lefkara, trasa prowadzi od kościoła Archanioła Michała, z pięknymi freskami z XII i XV wieku. Kościół Τimios Stavros w Pano Lefkara znajduje się w miejscu, które styka się wizualnie z klasztorem Stavrovuni, a w jego wnętrzu znajduje się srebrny krzyż upamiętniający biskupa Amathous. Choć nie wiadomo, kiedy został zbudowany, pewne jest, że klasztor Agios Minas w Vavla został reaktywowany po 1965 roku, kiedy to stał się klasztorem żeńskim.

W Choirokoita znajdują się ruiny klasztoru należącego niegdyś do templariuszy, a później do joannitów, natomiast w kościele Panagia tou Kampou zachowały się cenne freski.

Pyrga jest ostatnim przystankiem na tym szlaku i daje możliwość zobaczenia klasztoru Stavrovuni – męskiego klasztoru o surowej regule, średniowiecznej kaplicy oraz kościoła Agia Marina.

Całkowita długość trasy: 73 km.