Mając za punkt wyjścia, pochodzący z IX wieku, kościół Agios Lazaros, jeden z najwspanialszych przykładów architektury bizantyjskiej, w którym znajduje się sarkofag (gr. larnaks) św. Łazarza, udajemy się na południowy wschód w kierunku Dromolaxia (aleja Artemidos prowadząca do drogi B4) do Hala Sultan Tekke. Według legendy Um Haram, która była spokrewniona z prorokiem Mahometem, zginęła, spadając z muła podczas jednego z pierwszych arabskich najazdów na wyspę i została pochowana w miejscu, w którym zbudowano meczet.
Niedaleko, w tym samym kierunku, leży wioska Kiti, a w niej ważny kościół Panagia Angeloktisti. Zgodnie z miejscową tradycją, podczas budowy kościoła w nocy zstępowała armia aniołów, aby pomóc w jego budowie – stąd nazwa „Angeloktisti” (zbudowany przez anioły). Na konchach absydy znajduje się słynna mozaika Panagia tis Angeloktistis z VI wieku. Mozaika ta uważana jest za jedną z najbardziej znaczących i wyszukanych mozaik ściennych sztuki wczesnochrześcijańskiej. Przedstawia ona stojącą Dziewicę, trzymającą na lewym ramieniu Dzieciątko Jezus, z Archaniołami Michałem i Gabrielem po obu stronach.
W niewielkiej odległości na zachód od Kiti (tuż przy drodze B4) leży wioska Turków cypryjskich Kivisili. W centrum wioski znajduje się kościół Panagia Eleousa, poświęcony Matce Boskiej.
Następnym przystankiem na naszej trasie jest Kościół św. Katarzyny w Kivisii, który został przekształcony w meczet w czasach panowania Imperium Osmańskiego na Cyprze. Nasza trasa prowadzi do zrujnowanego klasztoru Panagia Stazousa. Dziś zachował się tylko kościół z charakterystycznymi gotyckimi ornamentami i fragmentami fresków we wnętrzu.
Dalej na północ, w kierunku wsi Pirga, zwiedzimy kaplicę królewską. Uważana za jedną z najciekawszych zachowanych na wyspie budowli z okresu frankońskiego, Kaplica Królewska została zbudowana w 1421 roku przez króla Lusignanów Janusa, a jej dekoracja ścienna obejmuje serię herbów średniowiecznego Królestwa Cypru.
Trasa kończy się przy klasztorze Stavrovouni, który wznosi się na charakterystycznym skalistym szczycie. Legenda głosi, że został on założony w IV wieku przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna Wielkiego, która pozostawiła w klasztorze relikwię Krzyża Świętego.
Zabytki: kościół Agios Lazaros w Larnace, Hala Sultan Tekke w Dromolaxia, kościół Panagia Angeloktisti w Kiti, kościół Panagia w Kisivili, kościół/meczet Agia Aikaterini w Klavdia, gotycki kościół Panagia Stazousa i Kaplica Królewska w Pyrga oraz klasztor Stavrovouni.
Całkowita długość trasy: 70 km.