fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Miejsca i Zabytki»Mozaiki w Kourion
Mozaiki w Kourion
Mozaiki w Kourion
Kourion był ważnym miastem-królestwem w starożytności i jest jednym z najbardziej imponujących stanowisk archeologicznych na Cyprze, gdzie dobrze zachowane mozaiki zdobią podłogi jego okazałych willi.

Łaźnie i willa Eustoliosa

Na wschód od teatru znajduje się dom Eustoliosa, który pochodzi prawdopodobnie z początku V wieku, a swoją nazwę zawdzięcza inskrypcji wymieniającej Eustoliosa jako budowniczego. Mozaika z napisem powitalnym zdobi przedsionek wejścia, istnieją również mozaikowe dekoracje w trzech portykach i kompleksie łaźni na północy.

Uważa się, że dom został pierwotnie zbudowany jako rezydencja i prawdopodobnie został otwarty dla publiczności po wybudowaniu łaźni i dodaniu mozaikowych posadzek.

Willa Gladiatorów

Jedną z najbardziej godnych uwagi willi, która pochodzi z drugiej połowy III wieku, jest willa Gladiatorów. Bierze swoją nazwę od serii mozaik w pobliżu jej głównego dziedzińca, przedstawiających walki gladiatorów.

Centralną częścią domu było atrium. Wejście do niego prowadziło przez schody w północno-wschodnim narożniku, które otwierały się na inne, mniejsze atrium połączone z centralnym korytarzem. Południowa część budynku została zniszczona, prawdopodobnie w wyniku trzęsień ziemi w IV wieku. Na wschód od korytarza znajduje się typowy kompleks łaźni.

Willa Achillesa

Składająca się z otwartego dziedzińca z pokojami po dwóch stronach i portykiem willa Achillesa z IV wieku, wzięła swoją nazwę od mozaiki legendarnego greckiego bohatera. Rezydencja była najprawdopodobniej używana do przyjmowania oficjalnych gości; willa charakteryzuje się innym rodzajem posadzki podłogowej.

Stanowisko archeologiczne w Kourion – przewodnik audio (Audio Guide)


Region: Limassol
Adres: Kourion, 19 km na zachód od Limassol przy drodze w kierunku Pafos
Kontakt: tel.: +357 25 934 250
Godziny otwarcia: od 16 września do 15 kwietnia: codziennie: 08.30–17.00, od 15 kwietnia do 15 września: codziennie: 08.30–19.30
Okres działania: cały rok; zamknięte w Boże Narodzenie, Nowy Rok oraz Niedzielę Wielkanocną (prawosławną)
Cena biletu: 4,50 Euro, dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób 20% zniżki na bilety wstępu. Ministerstwo Zabytków może wydać specjalny bilet wstępu do wszystkich muzeów i zabytków: bilet jednodniowy – 8,50 Euro, bilet trzydniowy – 17,00 Euro, bilet siedmiodniowy – 25,00 Euro.
Dostęp dla osób niepełnosprawnych:  częściowo dostępne
Strona internetowa:  http://www.mcw.gov.cy/da
  Godziny otwarcia i zamknięcia oraz ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie bez wcześniejszej informacji. Sugeruje się sprawdzenie podstawowych informacji przed wizytą.

 

VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.