fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Miejsca i Zabytki»Stanowisko archeologiczne Agios Georgios w Pegei
Stanowisko archeologiczne Agios Georgios w Pegei
Stanowisko archeologiczne Agios Georgios w Pegei
Stanowisko archeologiczne Agios Georgios w wiosce Pegeia w Pafos jest znanym w regionie miejscem pielgrzymek. Wykopaliska, które rozpoczęły się w latach 50. XX wieku, odkryły znaczące dowody na istnienie w tym miejscu wczesnochrześcijańskiej osady.

Prace wykopaliskowe odsłoniły trzy wczesnochrześcijańskie bazyliki i łaźnię z VI wieku, podczas gdy późniejsze wykopaliska (w latach dziewięćdziesiątych) ujawniły rozległą, nieogrodzoną osadę, która zajmowała środkową część i południowe zbocze przylądka w okresie rzymskim i wczesnochrześcijańskim.

Osada rozkwitła w czasach Justyniana I (527-565), a jej korzystne położenie sugeruje, że był to prawdopodobnie port dla statków transportujących zboże z Egiptu do Konstantynopola.

Nekropolia leży na czubku klifu z grobowcami wykutymi w skale. W centrum osady – na środku cypla – znajduje się duża trójnawowa Bazylika A z przylegającym do niej od zachodu baptysterium. Do północnej strony baptysterium przylega mniejsza trójnawowa bazylika z transeptem.

Trójnawowa Bazylika B leży u podnóża południowego zbocza cypla, podczas gdy pozostałości małej trójnawowej Bazyliki C leżą na północny wschód od osady, z przyległymi strukturami wzdłuż północnej strony takimi jak zakrystia, tłocznia oleju, studnia, domu dla gości i dziedziniec.

Miejsce pielgrzymek Agios Georgios znajduje się pomiędzy miejscem, gdzie znajdują się bazyliki, a nekropolią. Znajduje się tam również mała kaplica założona pod koniec XIII i na początku XIV wieku o nazwie Agios Georgios. Kamienny kościół Agios Georgios został zbudowany niedawno.


Region: Pafos
Adres: wioska Pegeia, 11 km na północ od Pafos
Kontakt: tel.: +357 26 812 301
Godziny otwarcia: od 15 kwietnia do 15 września: codziennie: 08.30–16.00, od 16 września do 15 kwietnia: codziennie: 09.30–17.00
Okres działania: cały rok; zamknięte w święta państwowe
Cena biletu: 2,50 Euro, dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób 20% zniżki na bilety wstępu. Ministerstwo Zabytków może wydać specjalny bilet wstępu do wszystkich muzeów i zabytków: bilet jednodniowy – 8,50 Euro, bilet trzydniowy – 17,00 Euro, bilet siedmiodniowy – 25,00 Euro
Dostęp dla osób niepełnosprawnych:  częściowo dostępne.
Strona internetowa:  http://www.mcw.gov.cy/mcw/da
  Godziny otwarcia i zamknięcia oraz ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie bez wcześniejszej informacji. Sugeruje się sprawdzenie podstawowych informacji przed wizytą.

 

VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.