fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Miejsca i Zabytki»Kościół Stavros tou Agiasmati
Kościół Stavros tou Agiasmati
Kościół Stavros tou Agiasmati
Położony około 3 km poza górską wioską Platanistasa, XV-wieczny kościół Stavros tou Agiasmati, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachował się tu najbardziej kompletny cykl malowideł ściennych z drugiej połowy XV wieku na wyspie.

Jego nazwa pochodzi od słowa agiasma (-atos), które w języku greckim oznacza „święconą wodę, źródło lub studnię w pobliżu kościoła”. Kościół był niegdyś kościołem klasztornym, ale na południe od niego pozostały jedynie ślady budynków klasztornych.

Zachowana konstrukcja jest jednonawowym budynkiem ze stromym dachem z drewna, pokrytym płaskimi dachówkami, który rozciąga się poza główną konstrukcję, tworząc portyk na wszystkich czterech stronach – cecha unikalna na Cyprze. Zgodnie z inskrypcją budynek został zbudowany dzięki darowiźnie księdza Petrosa Peratisa i jego żony Pepani, którzy są przedstawieni na fresku jako ofiarujący model kościoła Jezusowi za pośrednictwem Dziewicy. Na uwagę zasługuje również rozbudowana, wieloosobowa scena Sądu Ostatecznego, która rozwija się aż do dalekiego końca szczytu, gdzie przedstawiony jest Jezus Chrystus.

Chociaż rok wzniesienia kościoła nie jest znany, powszechnie przyjmuje się, że jego dekoracja została ukończona w 1494 roku.

Kościół Świętego Krzyża Agiasmati w Platanistasa – Przewodnik audio (Audio Guide)


Region: Troodos, dystrykt Nikozja
Adres: wioska Platanistasa
Współrzędne GPS: szer.: 34.979155 dł.: 33.047013
Kontakt: kościół: tel.: +357 99 766 699 / +357 99677216
Godziny otwarcia: po wcześniejszym umówieniu (informacje można uzyskać w lokalnej kawiarni).
Okres działania: cały rok; zamknięte w święta państwowe
Cena biletu: wstęp bezpłatny
Dostęp dla osób niepełnosprawnych:  dostępne dla osób poruszających się na wózkach
  Godziny otwarcia i zamknięcia oraz ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie bez wcześniejszej informacji. Sugeruje się sprawdzenie podstawowych informacji przed wizytą.

 

VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.