fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Miejsca i Zabytki»Klasztor Agios Panteleimon
Klasztor Agios Panteleimon
Klasztor Agios Panteleimon
XVIII-wieczny klasztor Agios Panteleimon, ze swoim dwuspadowym dachem, jest zlokalizowany w dolinie Achera, na północny zachód od Nikozji w wiosce Agrokipia.

Pierwotnie zespół klasztorny składał się z kościoła głównego oraz budynków znajdujących się po północnej i wschodniej stronie, podczas gdy przyziemie północnej części kościoła było podzielone na pomieszczenia magazynowe, pralnię, salę browarną oraz salę z piecami, a także pomieszczenia, gdzie produkowano słodycze. Nie ma obecnie śladów po starym kościele lub pierwotnych budynkach klasztoru.

Według inskrypcji znajdującej się nad zachodnim wejściem do kościoła, został on odrestaurowany w 1770 roku, 3 lata po powołaniu Chrystianosa na stanowisko arcybiskupa. Ikonostas był pozłacany, a ikony Jezusa, Maryi Dziewicy, Agios Panteleimon oraz Agios Nicolaos zostały wykonane w tym samym czasie przez Michalisa Thetallosa z Salonik.

Klasztor odegrał ważną rolę w czasie walk narodowowyzwoleńczych i tureckiej inwazji w 1974 roku. Został odrestaurowany tuż po 1960 roku, w 1989 roku do wschodniej części budynku dodano aneks. Obecnie klasztor pełni swoją oryginalną funkcję. 


Region: Nikozja
Adres: dolina Achera, pomiędzy Agrokipią i Mitsero
Współrzędne GPS: szer.: 35.053901 dł.: 33.139694.
Kontakt: tel.: +357 22 632 345
Godziny otwarcia: zima: codziennie: 06.00–17.00, lato: codziennie: 06.00–19.00
Okres działania: cały rok; zamknięte w święta państwowe
Cena biletu: wstęp bezpłatny (przyjmowane są donacje)
Dostęp dla osób niepełnosprawnych:  klasztor jest dostępny dla osób niepełnosprawnych, kościół nie jest dostępny.
  Godziny otwarcia i zamknięcia oraz ceny biletów wstępu mogą ulec zmianie bez wcześniejszej informacji. Sugeruje się sprawdzenie podstawowych informacji przed wizytą.

 

VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.