fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Wioski»Wioska Lysos
Wioska Lysos
Wioska Lysos

Wioska Lysos, położona w regionie Pafos, na średniej wysokości 560 m n.p.m., istnieje od czasów średniowiecza, a w okolicy wciąż krążą legendy o średniowiecznym bohaterze Digenisie. Wioska znajduje się około 36 km na północny wschód od Pafos i można do niej dojechać drogą B07, a następnie E723.

Uważa się, że nazwa wioski pochodzi od starożytnych greckich osad w Azji Mniejszej, z których osadnicy przybyli na Cypr, a na stanowisku archeologicznym w okolicy odkryto groby wyciosane w skale i geometryczne naczynia, które jeszcze bardziej potwierdzają tę teorię.

Wioska jest największa w regionie Pafos, a jej terytorium rozciąga się aż po szczyt lasu Pafos, gdzie można zobaczyć rzadkiego ptaka drapieżnego – orła Bonellego, a także płochliwego i rzadkiego muflona – endemiczny gatunek dzikiej owcy występujący wyłącznie na wyspie.

W miejscowości znajduje się szereg starych kościołów, w tym główny kościół pod wezwaniem Panagia Chryseleusa, zbudowany pod koniec XV lub na początku XVI wieku. Uważa się, że pierwotnie była to świątynia łacińska, ponieważ jej dwoje drzwi ozdobionych jest chorągiewkami.

Miejscowość jest również znana z wyjątkowego, tradycyjnego przysmaku maxilles – rodzaju suszonej figi, którą spożywa się jako środek słodzący lub z migdałami czy orzechami włoskimi.
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.