fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Wioski»Wioska Kouklia
Wioska Kouklia
Wioska Kouklia

Wioska Kouklia, położona w regionie Pafos, znajduje się na wysokości 85 m n.p.m. W odległości zaledwie 16 km od miasta Pafos, do Kouklia można dojechać skręcając w drogę F616 z drogi B06 lub A06, centralnej autostrady Limassol – Pafos.

Wioska znajduje się w miejscu, gdzie kiedyś istniało starożytne królestwo Palaipafos (stare Pafos). Palaipafos było jednym z najbardziej znanych ośrodków pielgrzymkowych starożytnej Grecji – sanktuarium Afrodyty Pafii. Podczas wykopalisk w wiosce odkryto to słynne sanktuarium, ruiny fortyfikacji Palaipafos, cmentarzysko kurhanowe i wiele grobowców. Kilka starożytnych znalezisk z tego regionu przechowywanych jest w miejscowym muzeum.

Niedaleko od wioski z morza wystaje imponująca skała zwana Petra tu Romiu (gr. Petra tou Romiou) lub Skałą Afrodyty, która według legendy oznacza miejsce, gdzie starożytna grecka bogini miłości i piękna narodziła się z piany.

Kouklia była znaczącym miejsce już w średniowieczu, kiedy to Lusignanowie założyli i prowadzili na tym terenie ośrodek produkcji cukru. Znajduje się tu jeden z zaledwie trzech średniowiecznych młynów trzciny cukrowej na wyspie – ten w Kouklii jest jednym z najważniejszych, ponieważ jest to jeden z niewielu w basenie Morza Śródziemnego – i na Bliskim Wschodzie – który zachował wszystkie swoje ważne elementy funkcjonalne, co pozwala naukowcom i archeologom badać zachowaną strukturę dogłębnie i uzyskać wiedzę na temat funkcjonowania lewantyńskich rafinerii cukru trzcinowego.

Spośród kościołów najważniejsze są te poświęcone Panagii (Dziewicy Maryi) Hodegetrii oraz apostołowi i ewangeliście Łukaszowi. Pierwszy z nich to XIII-wieczny kościół na planie krzyża, z malowidłami ściennymi pochodzącymi z XV wieku. Ten drugi jest głównym kościołem wioski i jest szczególnie wart odwiedzenia 17 października, kiedy to corocznie odbywa się duży odpust ku czci świętego.

Uważa się, że nazwa wioski pochodzi od słowa „kouvouklio” oznaczającego kabinę – od bizantyjskich urzędników, którzy strzegli komnat cesarza. Wioska jest malownicza i zielona, uprawia się tu różne owoce i inne rośliny.
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.