fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Wioski»Wioska Kritou Terra
Wioska Kritou Terra
Wioska Kritou Terra

Położona w regionie Pafos, na wysokości 470 m n.p.m., malownicza wioska Kritou Terra jest jedną z tutejszych wiosek winiarskich, a w jej malowniczej okolicy uprawia się także różne inne owoce i rośliny. Do Kritou Terra, oddalonego o zaledwie 45 km od lotniska w Pafos, można dojechać drogą B7 z miasta Pafos, a następnie drogą E711.

Za czasów panowania Franków miejscowość nosiła nazwę Kritou. Na starych mapach jest ona oznaczona jako Critu i Terra, co potwierdza tezę, że pierwotnie były to dwie różne wioski, które ostatecznie połączyły się w jedną.

Główny kościół w wiosce to Panagia Chryseleousa, podczas gdy ważny kościół Agia Aikaterini znajduje się około 3 km od wioski. Został on pięknie odrestaurowany i działa raz w roku w dniu święta Ajia Aikaterini.

Mieszkańcy Kritou Terra są również dumni z historii wioski jako miejsca narodzin Hadjigeorgakisa Kornesiosa – najwybitniejszego cypryjskiego dragomana – oraz z faktu, że w XIX wieku, w czasach panowania osmańskiego, powstało tu pierwsze na wyspie kasyno. Wewnątrz struktury kasyna znajdują się rzadkie malowidła ścienne o tematyce folklorystycznej, przedstawiające motywy inspirowane popularnymi legendami.