fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Wioski»Wioska Omodos
Wioska Omodos
Wioska Omodos

Położona w dystrykcie Limassol, ładna, produkująca wino wioska Omodos leży na wysokości 800 m n.p.m. w paśmie górskim Troodos, w pięknej okolicy Krassohoria, zaledwie 42 km od miasta Limassol. Do wioski można dojechać trasą E601 lub trasą B8, następnie E802 i dalej F825. Omodos to jedna z najbardziej tradycyjnych i urokliwych wiosek na wyspie.

Miejscowość istnieje od czasów frankijskich i na starych mapach oznaczona jest jako Homodos i Homoclos, a jej nazwa pochodzi od greckiego słowa oznaczającego ulicę – odos.

Słynie z wina, spirytusu Zivania, ręcznie robionych wąskich sznurowadeł i chleba arkatena, a jego osobliwe okolice doskonale nadają się na agroturystykę.

Mimo niewielkich rozmiarów Omodos ma wiele ciekawych zabytków. W niewielkiej odległości od siebie znajdują się brukowany rynek, stare kamienne domy, lokalne winiarnie, średniowieczna tłocznia wina oraz klasztor Świętego Krzyża (Timios Stavros) ze starymi ikonami i imponującymi rzeźbami w drewnie. Znajduje się tu również muzeum poświęcone walce narodowowyzwoleńczej, a także ośrodek konserwacji wąskich sznurowadeł oraz muzeum ikon.

Co roku 14 września w wiosce odbywa się jeden z największych na wyspie jarmarków religijnych, poświęcony Świętemu Krzyżowi. Uroczystość trwa trzy dni, a na pięknym placu przed klasztorem zbierają się sprzedawcy, by sprzedawać swoje towary. Na placu tym odbywa się też wiele innych imprez w okresie letnim i wielkanocnym.
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.