fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Wioski»Wioska Lania
Wioska Lania
Wioska Lania

Mała, tradycyjna wioska Lania, położona w dystryktu Limassol, znajduje się na wysokości 570 m n.p.m. w paśmie górskim Troodos, zaledwie 25 km od miasta Limassol. Do wioski można dojechać drogą B8.

Lania jest jedną z wiosek uprawiających winogrona na wyspie. W dawnych czasach jej mieszkańcy zajmowali się głównie uprawą winorośli i produkcją win, Zivanii (spirytusu) i Soutzoukos (słodyczy z winogron), jednak ze względu na urbanizację pozostało tu zaledwie kilku zbieraczy i producentów winogron.

Według tradycji miejscowość wzięła swoją nazwę od Lany, córki boga wina Dionizosa lub może pochodzić od słowa „valania” (z gr. żołądź), ze względu na owoce dębów obficie rosnących w tym regionie.

Do ciekawych zabytków należy stara tłocznia wina, Muzeum Komandorii oraz stara tłocznia oliwek. Kościół Panaga Valana znajduje się w centrum wsi, natomiast kaplicę Panagia Valana można znaleźć tuż za wsią, w pobliżu małego placu piknikowego i parku.

Co roku w maju kobiety z wioski otwierają swoje podwórka, aby przyjąć gości w swoich domach w ramach imprezy „Lanes and Courtyards of Lania” (Uliczki i dziedzińce Lani).
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.