fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Wioski»Wioska Koilani
Wioska Koilani
Wioska Koilani

Urocza wioska Koilani, położona w okręgu Limassol, znajduje się na wysokości 820 m n.p.m. w paśmie górskim Troodos, w obszarze Krassochoria, zaledwie 35 km od miasta Limassol. Do wioski można dojechać trasą B8, a następnie trasą F606 lub trasą E601 i dalej trasą F606.

Istnieją różne wersje tego, skąd wzięła się nazwa wioski. Jedna z nich głosi, że miejscowość była kiedyś znana jako Kourion od imienia syna mitycznego króla Cypru Kinyrasa – nazwę tę zachowała aż do czasów bizantyjskich. Pod panowaniem Franków zmieniono jej nazwę na Koilani. Druga teoria głosi, że pochodzi ona od starożytnego miasta Kyllene z Pelloponesos (Grecja), skąd przybyli pierwsi mieszkańcy wioski. Trzecia wersja uważa, że nazwa może wywodzić się od położenia w dolinie.
Koilani jest jednym z głównych producentów winogron na wyspie i słynie z win i produktów winiarskich, a także z aromatycznych arkaten (chrupiących sucharów z drożdżami) i słodkich ciastek glitzista.

Wieś zachowała tradycyjny charakter architektury ludowej z domami o dachach płaskich lub krytych dachówką, malowniczych poddaszach, łukach i zdobionych framugach, zbudowanymi z regionalnych, rzeźbionych ścian z kamienia wapiennego. Na podwórkach można zobaczyć stare, tradycyjne gliniane dzbany, a w niektórych z nich zachowały się stare urządzenia do produkcji wina lub destylacji mocnego spirytusu Zivania.

Do ciekawych zabytków należą różne kościoły, takie jak kościół Monogenisa i kaplica Agia Mavri, która znajduje się pod jednym z największych platanów na wyspie, ma ciekawą i niezwykłą architekturę oraz ważne malowidła ścienne. Dużą atrakcją są także muzea winiarskie i kościelne, młyn oliwny i winiarnie, a miejscowość jest idealnym, idyllicznym miejscem do uprawiania agroturystyki.

W pierwszą niedzielę października, a także w połowie listopada, w wiosce odbywa się doroczne Święto Winogron, podczas którego zwiedzający mogą obserwować, jak miejscowi przygotowują tradycyjne przysmaki z soku winogronowego, a następnie spróbować ich. Organizowane są również imprezy folklorystyczne oraz degustacje wina.