fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Wioski»Wioska Liopetri
Wioska Liopetri
Wioska Liopetri

Wioska Liopetri, położona w dystrykcie Famagusta, jest jedną z rolniczych „wiosek czerwonej ziemi” (Kokkinochoria) i produkuje soczyste granaty i figi, a jej główną uprawą jest słynny cypryjski ziemniak.

Wioska istnieje pod tą samą nazwą od czasów średniowiecza, a na starych mapach jest określana jako Ligopetri. Francuski poeta i awanturnik Arthur Rimbaud (1854-1891) pracował w starym kamieniołomie znajdującym się na sąsiedniej rzece Liopetri (Potamos tou Liopetriou), na której znajduje się osobliwa przystań rybacka.

Do ciekawych zabytków należą tradycyjne domy z cegły i słomy oraz stodoła, która była miejscem długiej bitwy między miejscową ludnością a wojskami brytyjskimi w dniu 2 września 1958 roku. Stodoła służy obecnie jako pomnik wojenny Narodowej Walki Wyzwoleńczej (1955-1959).

Znajdują się tu również dwa ważne kościoły: XVI-wieczny kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z małą kopułą, w którym co roku  115 sierpnia obchodzone jest święto z tradycyjnymi uroczystościami, oraz XV-wieczny kościół pod wezwaniem Agios Andronikos z ośmiokątną kopułą i pozostałościami fresków w absydzie.
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.