fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Wioski»Wioska Gourri
Wioska Gourri
Wioska Gourri

Mała górska wioska Gourri, położona w dystrykcie Nikozja, zaledwie 36 km od stolicy, leży u podnóża lasu górskiego Machairas – w rejonie Pitsilia – i można do niej dojechać drogą E903, a następnie E904.

Istnieją różne wersje powstania wioski i jej nazwy. Jedna z nich mówi, że została założona około 800 roku, a swoją nazwę wzięła od klanu Kourries, który władał wschodnią stroną góry, inna zaś, że pochodzi ona od frankijskiego władcy feudalnego Jakuba de Gourr.

Oprócz urokliwego charakteru i malowniczych widoków, w wiosce znajduje się również ciekawe Muzeum Sztuki Ludowej, otwarte w 2015 roku, a także kościół Agios Georgios. Według starożytnej inskrypcji we wnętrzu kościoła, jego inauguracja odbyła się 24 maja 1898 roku, natomiast fragmenty ikonostasu pochodzą z 1906 roku.

Odwiedzając Gourri warto skorzystać z okazji i kupić miejscowe, tradycyjnie wyrabiane słodycze i przetwory, w tym domowe marmolady i „glyka tou koutaliou” (owoce i warzywa konserwowane w syropie), przygotowywane przez miejscowe gospodynie. W odległości krótkiej jazdy samochodem znajduje się malownicza wioska Fikardou i klasztor Machairas.
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.