fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Tereny Wiejskie»Wioski»Wioska Fikardou
Wioska Fikardou
Wioska Fikardou
Wioska Fikardou, położona w dystrykcie Nikozja, znajduje się na wysokości 900 m n.p.m. w regionie Pitsilia. Do tego historycznego miejsca można dojechać drogą E903, a następnie E904, docierając w końcu do tej zacisznej i idyllicznej wioski.

Uważa się, że nazwa wioski pochodzi od greckiego słowa „jama uciekinierów” (gr. figa andron) – od uciekinierów zwerbowanych przez dwa dominujące klany, które kontrolowały region w latach 400-800.

Obecnie prawie opustoszała wioska została uznana w 1978 przez Ministerstwo Zabytków za starożytny zabytek, a w 1987 roku otrzymała nagrodę Europa Nostra. Wioska została starannie odrestaurowana, aby zachować XVIII-wieczne domy z niezwykłą stolarką i architekturą ludową. Dwa z nich – Dom Katsiniorosa i Dom Achilleasa Dimitrisa – są obecnie własnością Ministerstwa Zabytków i zostały przekształcone w muzea, w których eksponowane są wiejskie przedmioty i przedstawione jest życie na wsi w dawnych latach.

Po zwiedzeniu wioski na turystów czeka tradycyjne cypryjskie powitanie w uroczej kawiarence, a klasztor Machairas oddalony jest o mniej niż 15 minut drogi.


GPS coordinates: Lat: 34.95927 Lon: 33.171481