fbpx
PL
You are here:Home»Places to go»Villages»Wioska Lipoetri
Wioska Lipoetri
Wioska Lipoetri

Wioska Liopetri, położona w dystrykcie Famagusta, jest jedną z rolniczych „wiosek czerwonej ziemi” (Kokkinochoria) i produkuje soczyste granaty i figi, a jej główną uprawą jest słynny cypryjski ziemniak.

Wioska istnieje pod tą samą nazwą od czasów średniowiecza, a na starych mapach jest określana jako Ligopetri. Francuski poeta i awanturnik Arthur Rimbaud (1854-1891) pracował w starym kamieniołomie znajdującym się na sąsiedniej rzece Liopetri (Potamos tou Liopetriou), na której znajduje się osobliwa przystań rybacka.

Do ciekawych zabytków należą tradycyjne domy z cegły i słomy oraz stodoła, która była miejscem długiej bitwy między miejscową ludnością a wojskami brytyjskimi w dniu 2 września 1958 roku. Stodoła służy obecnie jako pomnik wojenny Narodowej Walki Wyzwoleńczej (1955-1959).

Znajdują się tu również dwa ważne kościoły: XVI-wieczny kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z małą kopułą, w którym co roku  115 sierpnia obchodzone jest święto z tradycyjnymi uroczystościami, oraz XV-wieczny kościół pod wezwaniem Agios Andronikos z ośmiokątną kopułą i pozostałościami fresków w absydzie.