fbpx
PL
You are here:Home»Places to go»Villages»Wioska Lefkara
Wioska Lefkara
Wioska Lefkara

Położona w regionie Larnaki górska wioska Lefkara, podzielona na Pano Lefkara i Kato Lefkara (wyższa i niższa Lefkara), jest znana na całym świecie ze swoich tradycyjnych wyrobów rękodzielniczych – koronkowych haftów i filigranowego srebra. Wioska leży u podnóża gór Troodos w regionie południowo-wschodnim, 650 m n.p.m., 43 km od Larnaki, a dojechać do niej można trasami A5, A1 i E105.

Koronkarstwo i srebrnictwo uprawia się tu od czasów weneckich, a zwiedzający mogą dowiedzieć się o nich wszystkiego, a także obejrzeć, jak powstają koronki i srebra w Centrum Rzemiosła Lefkara, Muzeum Tradycyjnego Haftu i Srebrnictwa oraz w różnych warsztatach. Legenda głosi, że w 1481 roku wioskę odwiedził słynny malarz Leonardo da Vinci, który kupił koronkowy obrus na ołtarz, a następnie podarował go katedrze w Mediolanie.

Miejscowość ma bardzo malowniczy charakter, z wąskimi, krętymi uliczkami i tradycyjną architekturą starych domów pokrytych terakotą. Jest ona również jednym z przystanków na 7. szlaku winiarskim wyspy, który obejmuje obszar górzystej Larnaki – Nikozji.

Do ciekawych zabytków należą Muzeum Folkloru, stara fontanna i stary młyn oliwny. W miejscowości znajdują się również piękne i zabytkowe kaplice, w tym kościół Świętego Krzyża (Timios Stavros) oraz kaplica Archangelosa Michaila w Kato Lefkara, z freskami pochodzącymi z XII i XV wieku.

Co roku w sierpniu odbywa się popularny festiwal Lefkary, obejmujący program muzyczny, taneczny, teatralny i wystawy rękodzieła, podczas którego goście są serdecznie witani.