fbpx
PL
You are here:Home»Places to go»Villages»Wioska Episkopi
Wioska Episkopi
Wioska Episkopi
Mała wioska Episkopi, położona w regionie Pafos, jest otoczona urokliwą przyrodą i charakteryzuje się wyjątkowym krajobrazem surowych skał porośniętych winoroślą. Do Episkopi, położonego zaledwie 11 km na północny wschód od Pafos, można dojechać zjazdem A6 z głównego ronda Pafos – Limassol na Konia i Episkopi (jadąc trasą E710).

Nazwa miejscowości pochodzi od siedziby biskupa (z gr. episkopos), która kiedyś znajdowała się w wiosce. W okresie frankijskim zamieszkał ją prawosławny biskup Pafos, który przeniósł tu swoją siedzibę z Polis tes Chrysochous po prześladowaniach wyznawców prawosławia przez Latynów. Wcześniej wieś nosiła nazwę Komi.

Święty Hilarion Wielki (291-371) – ważna postać religijna zarówno dla wschodniego kościoła prawosławnego, jak i rzymskokatolickiego – spędził ostatnie lata swojego pustelniczego życia na wzgórzu za wioską, gdzie pomagał wielu ludziom, lecząc ich lub wypędzając demony. Zwiedzający mogą najpierw zobaczyć celę świętego, a później zapalić świeczkę w kościele zbudowanym na jego cześć.

Obszar ten jest rajem dla miłośników przyrody i doskonałym miejscem do wędrówek i spacerów dzięki czterem zorganizowanym ścieżkom dydaktycznym oraz zachwycającej Skale Episkopi – imponującemu monolitowi, który jest domem dla rzadkich sokołów. Przez wioskę przepływają także dopływy i strumienie rzeki Ezousa. Informacje o przyrodzie otaczającej wioskę można znaleźć w Centrum Ekologicznym Episkopi.

Dzięki spokojnej i zielonej okolicy wioska idealnie nadaje się do prowadzenia agroturystyki.