fbpx
PL
You are here:Home»Hiking in Cyprus | Adventure Travel in Cyprus | Active Holidays»Hiking in Cyprus | Adventure Travel in Cyprus | Active Holidays

Osoby, które zdecydują się na podróż, powinny sprawdzić lokalne ograniczenia rządowe i środki bezpieczeństwa związane z COVID-19 oraz rozważyć osobiste warunki zdrowotne i poziom komfortu przed wyjazdem.

Większość ludzi myśli o Cyprze jako o spokojnej i dającej wytchnienie wyspie na Morzu Śródziemnym, skąpanej w niekończących się promieniach słońca, otoczonej krystalicznie czystą wodą i złotymi piaszczystymi plażami. I mają rację.

Na Cyprze trudno znaleźć bezsłoneczne dni. Zima jest dość łagodna, z minimalnymi opadami i bezchmurnym niebem. Jeśli chodzi o kulturę i starożytne dziedzictwo, wyspa szczyci się jedną z najstarszych cywilizacji w Europie, z niezliczoną ilością zabytków archeologicznych, pomników i muzeów do zwiedzania.

Jednak Cypr oferuje turystom znacznie więcej niż tylko historię, morze i słońce. To wyjątkowe, pełne przygód miejsce, gdzie przez cały rok można doświadczyć niezwykłych wakacyjnych atrakcji. Wystarczy tylko spojrzeć na wyspę z nowej perspektywy i odkryć jej ukryte, wywołujące dreszczyk emocji skarby. Zakres zajęć jest ograniczony jedynie Twoją wyobraźnią i pragnieniem przygody.

 

Podróże przygodowe na Cyprze

Cypr oferuje wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu dla osób, które chcą wyjść poza swoją strefę komfortu i sprawdzić granice swoich fizycznych możliwości.

Zanurkuj w znanym na całym świecie wraku Zenobia, jednym z dziesięciu najlepszych miejsc do nurkowania wrakowego w basenie Morza Śródziemnego. Zaspokój swoją duszę poszukiwacza przygód, pływając kajakiem lub czółnem po malowniczej zaporze Germasogeia, w otoczeniu pięknych gór i bujnej przyrody.

Poćwicz umiejętność utrzymywania równowagi i zrelaksuj się, podziwiając wspaniałe wybrzeże Dasoudi, ciesząc się ciepłą pogodą z perspektywy deski SUP. Wejdź na szczyt góry Machieras (Kionia) i podziwiaj panoramiczne widoki na bogate i różnorodne krajobrazy.
Przejedź rowerem przez urocze wioski i doświadcz cypryjskiej „filoksenii” – serdecznego, gościnnego powitania, dzięki któremu poczujesz się jak w domu. Wybierz się na wędrówkę wzdłuż południowego wybrzeża i przez majestatyczne lasy gór Troodos, aby odkryć hipnotyzujące zatoczki, ukryte wodospady i mnóstwo skarbów kultury.

Rozkoszuj się z siodła widokiem nieskazitelnej przyrody i spokojnych, lazurowych wód morskich na plaży Kourion. Zanurz się w ciepłych, turkusowych wodach Błękitnej Laguny na Półwyspie Akamas, egzotycznym i romantycznym wodnym raju na Cyprze.

Zejdź z utartych szlaków i spróbuj wspinaczki skałkowej w zachwycającym Parku Narodowym Kawo Greko w Agia Napa, podziwiając niekończący się błękit Morza Śródziemnego. Na Cyprze wakacje pełne przygód są czymś oczywistym. Trzeba tylko wybrać czas ich trwania i poziom trudności planowanych wyzwań.

Niezależnie od tego, czy jesteś samotnym podróżnikiem, grupą przyjaciół, rodziną czy parą, z pewnością znajdziesz tu zajęcia, które wzmocnią Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz sprawią, że poczujesz się jednocześnie wypełniony wrażeniami, podekscytowany i gotowy na wyzwania!Naturalny krajobraz, idealny do zabawy i aktywnego wypoczynku


Cypr obfituje w piękną naturalną scenerię i różnorodne krajobrazy odpowiednie do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów i aktywności na świeżym powietrzu. Niewiele wysp w Europie łączy w sobie górzyste krajobrazy, skaliste cyple, dziewicze, pachnące lasy, ścieżki przyrodnicze, wapienne skały, wodospady i błyszczące wybrzeża – a wszystko to w jednym małym miejscu.

Te magiczne chwile ozdabia obecność słońca, które świeci nad naszą wyspą przez 300 dni w roku! Wiosną, latem, jesienią czy zimą Cypr obiecuje całoroczne wrażenia na świeżym powietrzu, które na zawsze pozostaną w pamięci. Nic dziwnego, że entuzjaści aktywności fizycznej z całej Europy chwalą sobie cypryjskie bogactwo przygód!

Znajduje się tu ponad 30 wyznaczonych szlaków pieszych, na których miłośnicy przyrody mogą odkryć skarbnicę różnorodnej fauny i flory, a także mnóstwo fascynujących tras rowerowych wiodących przez Limassol (Lemesos), LarnakęNikozję ( Lefkozja), Troodos i Pafos. Jest to stosunkowo niewielka wyspa, dzięki czemu można zobaczyć wszystkie jej cuda natury, nawet jeśli wybierzesz tylko jedną, konkretną aktywność.

Europejscy fani outdooru szukają wielkiej przygody na Cyprze

Europejczycy uwielbiają wyruszać na wakacje pełne przygód, aby dobrze się bawić, spędzać czas na łonie natury i przekraczać własne granice. Mogą wybrać się na długie wakacje lub weekendowe wycieczki w Europie, do miejsc, które oferują ekscytujące szlaki turystyczne i wycieczki rowerowe podnoszące poziom adrenaliny.

Szczególnie szybko rośnie liczba niemieckich entuzjastów outdooru, którzy, o każdej porze roku, odwiedzają Cypr w celu uprawiania turystyki pieszej, wspinaczki i jazdy na rowerze.

Nie chodzi tylko o łagodną pogodę, dziewicze piękno przyrody i różne możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Cypr jest również łatwo dostępny z głównych portów lotniczych Europy, a loty są w rozsądnych cenach. Jest to więc idealny cel podróży dla miłośników przygód w każdym wieku.

Szukasz fantastycznego sposobu na poznanie Cypru i jednocześnie sprawdzenie swoich fizycznych możliwości?

Odwiedź Cypr, aby uprawiać turystykę pieszą, rowerową i wspinaczkę skałkową, a zgromadzisz bogaty repertuar opowieści, którymi będziesz mógł się podzielić z przyjaciółmi w domu.


Piesze wycieczki po Cyprze

Legendarne miejsce narodzin Afrodyty, bogini miłości i piękna, jest rajem dla osób lubiących piesze wycieczki. To spokojne miejsce z otoczeniem o historii liczącej sobie 11 000 lat jest w całości dostępne dla chętnych odkrywców!

Turyści z całego świata tłumnie przybywają na Cypr,aby odkrywać zachwycające morskie widoki, tradycyjne wioski, żyzne równiny oraz gęste iglaste lasy, a jednocześnie cieszyć się wspaniałymi zachodami słońca i ciepłą pogodą.

Wyspa oferuje szeroką gamę, łatwo dostępnych szlaków do pieszych wędrówek, które prowadzą do najwspanialszych zakątków Cypru. Piękno natury, ślady historii i bogatej kultury będą ci towarzyszyć na każdym kroku.

Oznakowane szlaki do pieszych wędrówek oraz starożytne ścieżki podkreślają głęboko zakorzenione piękno Cypru i jego silny śródziemnomorski charakter. Wędrowcy uwielbiają przemierzać spokojne wioski z wybrukowanymi ulicami i kamiennymi domami, skromne klasztory i aromatyczne winnice.

Szlaki różnią się stopniem trudności oraz długością, od 3 do 176 km. Mapy, sugestie tras i przewodniki są dostępne w biurach informacji turystycznej w dużych cypryjskich miastach oraz on-line.

Tak więc, zawiąż mocne buty, złap za kij i wyruszaj odkrywać Cypr na piechotę!

 

Wskazówki dotyczące przygotowań związanych z wyruszeniem na piesze wędrówki po Cyprze

Cypr oferuje szlaki do pieszych wędrówek o różnym stopniu trudności, dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzięki odpowiedniemu planowaniu, właściwemu wyposażeniu i apetytowi na przygodę możesz cieszyć się przyjemnymi i bezpiecznymi wędrówkami.

Porzuć stresującą gonitwę myśli, zobowiązania, zawodowe e-maile oraz wypełnione obowiązkami harmonogramy i ciesz się wyprawą. Zanim jednak wyruszysz na szlak, sprawdź nasze podstawowe wskazówki, które mają zastosowanie zarówno do niezobowiązujących przechadzek jak i wędrówek po stromych zboczach.
  

 1. Zaplanuj wędrówkę z wyprzedzeniem. Skieruj swe kroki na Cypr, aby mieć możliwość wyboru spośród 50 specjalnie wyznaczonych szlaków tematycznych, przyrodniczych, szlaków poprowadzonych wśród cypryjskich winnic, szlaków religijnych i kulturowychoraz wielu więcej. Wszystkie informacje niezbędne do zaplanowania twojej wędrówki są łatwo dostępne. W zależności od doświadczenia i nastroju możesz wybierać między łatwymi, średnimi i bardziej zaawansowanymi szlakami. Alternatywnie, można zdecydować się na wycieczki piesze z przewodnikiem, które są prowadzone na całej wyspie w ciągu roku.

 2. Dopasuj swoją trasę do pory roku.W lato temperatury na Cyprze mogą przekroczyć 40°C. Od czerwca do sierpnia lepiej zdecydować się na krótkie i łatwe szlaki poprowadzone wzdłuż wybrzeża i długie wędrówki na szlakach w Troodos. Zawsze pamiętaj o tym by mieć ze sobą krem z filtrem, okulary, nakrycie głowy, dużo wody i cypryjskie rodzynki jako dodatkową dawkę podnoszących pozom energii kalorii.
 3. W odleglejszych rejonach z wyprzedzeniem sprawdź dostępne źródła wody pitnej Zaplanuj przystanki na posiłek i wodę z odpowiednim wyprzedzeniem, zwłaszcza jeżeli będziesz wędrował w odległych rejonach takich jak góry Troodos czy też półwysep Akamas.
 4. Zabierz ze sobą odpowiednie wyposażenie. Wybierz wygodne i przewiewne ubranie, które sprawi że będzie Ci ciepło w zimę lub chłodno w miesiącach letnich. Sugerujemy ubrania w dobrze widocznych barwach, które dostarczą adekwatnej ochrony przeciwsłonecznej. Jeżeli wybierasz się na skaliste szlaki i strome zbocza, załóż parę dobrych butów trekkingowych.


Kto może wyruszyć na piesze wędrówki po Cyprze?

Cypr posiada szlaki do pieszych wędrówek i spacerów odpowiednie dla każdej grupy wiekowej. Możesz wyruszyć na samotną wędrówkę, z partnerem, przyjaciółmi, rodziną i dziećmi lub z grupą podobnie nastawionych wędrowców. W zależności od doświadczenia dostępne są łatwe, średnie i trudne szlaki.


Najlepsze szlaki do pieszych wędrówek na Cyprze

Szlak do wodospadu Caledonia (Kalidonia)  - dystrykt Limassol, szlak przyrodniczy lasów Troodos

 

Ten wyjątkowy szlak prowadzi przez gęste lasy gór Troodos – oazę wypełnioną olśniewającymi sosnami, dzikimi różami oraz złotymi dębami. Szlak prowadzi wzdłuż szemrzących potoków i „Krios Potamos”. Widok jednego z najwyższych wodospadów na Cyprze, zlokalizowanego w sercu Troodos, zapiera dech w piersiach. Na trasie szlaku, aż do „Psilo Dentro” w Pano Platres piechurzy mogą podziwiać oszałamiające widoki rozciągającej się po nimi doliny.
 

 • Stopień trudności:Trudny. Odpowiedni dla wprawionych piechurów oraz rodzin ze starszymi dziećmi.
 • Długość:3 km (odcinkowy)
 • Szacowany czas:1,5 h
 • Najwyższy punkt:1571 m n.p.m.
 • Punkt wyjścia:droga Troodos Platres

 
Wskazówka: Najlepszy czas na wycieczkę to okres od marca do października. Podczas wędrówki, można z bliska podziwiać rodzime gatunki roślin, takie jak gęsiówka (Arabis purpurea) oraz wilczomlecz (Euphorbia veneris).
 

Szlak przyrodniczy Arfodyty i Adonisa – dystrykt Pafos, szlak przyrodniczy lasów Akamas

 

Doskonała okazja dla piechurów aby doświadczyć wspaniałych widoków rozświetlonego Morza Śródziemnego, Błękitnej Laguny, przylądka Arnaoutis, Polis Chrysochous i lasów Pafos. Zanurz się w magicznym pięknie natury podczas wędrówki przez zachodni półwysep Cypru, którego cechą charakterystyczną jest kredowo-białe wapienne wybrzeże. To jedna z najpopularniejszych tras i wspaniały szlak dający możliwość wypełnienia swojej walizki pięknymi wspomnieniami!
 
Szlak przyrodniczy przechodzi przez Łaźnie Afrodyty(Loutra tis Afroditis), gdzie bogini miłości miała w zwyczaju zażywać kąpieli i spotykać się ze swoim kochankiem Adonisem. Nieopodal piechurzy mogą podziwiać ruiny Wieży Królowej(Pyrgos tis Rigainas), która należy do średniowiecznego klasztoru. W pobliżu ruin wieży znajduje się 500 letni dąb i kran z wodą pitną.
 

 • Stopień trudności:trudny.
 • Długość:7,5 km (pętla)
 • Szacowany czas:3 - 4 h
 • Najwyższy punkt:333 m n.p.m.
 • Punkt wyjścia:Łaźnie Afrodyty

  
Wskazówka:Odwiedź Ogród Botaniczny Akamas, znajdujący się w pobliżu miejsca z którego rozpoczyna się szlak i poczuj słodkie zapachy i kolory rozkwitających na wiosnę kwiatów. Na trasie napotkasz kilka ławek na których można odpocząć, odprężyć się i rozkoszować wspaniałymi widokami.Szlak przyrodniczy z Kannoures do Kakopetria– dystrykt Limassol, szlak przyrodniczy lasów Troodos

 

Szlak wiodący przez dziewicze tereny Leśnego Parku Narodowego Troodos– jest idealny dla bardziej doświadczonych piechurów. Rozpoczyna się nad rzeką Karkotis, przechodzi przez wspaniałą dolinę Solea i kończy w Kakopetria. Po drodze, można odpocząć w kościele Agios Nikolaos tis Stegis, który szczyci się wspaniałymi XII w freskami. Świątynia jest zabytkiem umieszczonym na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 

 • Stopień trudności:Trudny. Trudny szlak w dół zbocza.
 • Długość:12 km (odcinkowy)
 • Szacowany czas:4 h
 • Najwyższy punkt:1654 m n.p.m.
 • Punkt wyjścia:główna droga w Karvounas

  
Wskazówka: Szlak można przejść w towarzystwie psa, ale należy go prowadzić na smyczy.Szlak przyrodniczy tamy Germasogeia (Phoinikaria) – dystrykt Limassol

Szlak poprowadzony wzdłuż pięknej doliny zlokalizowanej zaledwie 20 minut od miasta Limassol. Szlak jest pętlą prowadzącą przez zachodnie wzgórza dystryktu Limassol, oferując urokliwe widoki na wioskę Foinikaria, tamę Germasogeia, Limassol i Akrotiri. Teren tylko miejscami jest wyboisty z kilkoma łagodnymi podejściami oraz zejściami.

Wiejska okolica charakteryzuje się mnogością drzew oliwnych, dzikimi kwiatami, sosnami i rdzennymi, dzikimi krzewami. W pobliżu szlaku znajduje się miejsce piknikowe Foinikaria z dostępem do wody pitnej, drewnianych ławek oraz placu zabaw idealnego dla małych piechurów. 
 

 • Stopień trudności: Umiarkowany
 • Długość:1,5 km (odcinkowy)
 • Szacowany czas:0,5 h
 • Punkt wyjścia:Droga w wiosce Foinikaria prowadząca do wioski Prastio.

 
Wskazówka:Najlepszy czas na wizytę to okres między lutym na czerwcem, kiedy w zalewie jest dużo wody. 

 

 

 
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.