fbpx
PL
You are here:Home»Przydatne informacje»Pogoda i Klimat»Pogoda i Klimat
Klimat 
Cypr ma klimat typowo śródziemnomorski, z długim suchym latem od połowy maja do połowy października i łagodnymi zimami od grudnia do lutego, które są przedzielone krótkimi porami jesiennymi i wiosennymi.
Lato to sezon wysokich temperatur z bezchmurnym niebem, jednakże morska bryza w obszarach przybrzeżnych daje przyjemny chłód. Sporadycznie mogą pojawiać się burze głównie w terenach górzystych we wczesnych godzinach popołudniowych.
Zimy są łagodne z opadami deszczu, a w górach Troodos również śniegu (zazwyczaj rozpoczynają się przed Bożym Narodzeniem).
Wyspa cieszy się dużym nasłonecznieniem i nawet w grudniu i styczniu jest średnio sześć godzin słońca dziennie, podczas gdy przez sześć "letnich" miesięcy cieszyć się można średnio z 11,5 godzin słońca dziennie.
 
Temperatury i warunki pogodowe
Dzienne temperatury podczas najgorętszych miesięcy lipca i sierpnia wahają się między 30° C na centralnej równinie i 24° C w górach Troodos. Średnie maksymalne temperatury dla tych dwóch miesięcy wahają się między 38° C i 27° C. W styczniu, najchłodniejszym miesiącu, szacunkowa dzienna temperatura wynosi 10° C na centralnej równinie i 3° C w wyższych partiach gór Troodos, podczas gdy średnie minimalne temperatury wynoszą odpowiednio 5° C i 0° C.
 
Temperatura morza
Temperatura na otwartym morzu utrzymuje się powyżej 22° C od czerwca do listopada, wzrastając do 27° C w sierpniu. Nawet podczas trzech najchłodniejszych miesięcy od stycznia do marca, średnia temperatura morza to 16° lub 17° C. W pobliżu wybrzeża, temperatura wody na głębokości trzech lub czterech metrów jest podobna do temperatury otwartego morza, waha się od 15° do 17° C w lutym i od 23° do 28° C w sierpniu. Nie ma znaczących dziennych wahań temperatury wody morskiej, z wyjątkiem bardzo płytkich wód o głębokości mniejszej niż jeden metr.
 
Wilgotność powietrza
W ciągu dnia w zimie - i w nocy przez cały rok - wilgotność waha się od średniej do dość niskiej (65% - 95%). Latem jest ona bardzo niska w okolicach południa i wynosi od 15% do 30% na centralnej równinie. Mgła jest zjawiskiem rzadkim i występuje zazwyczaj wczesnym rankiem.
 
Wiatr
Wiatr nad wyspą jest stosunkowo zmienny pod względem kierunku i siły, w zależności od wysokości terenu i lokalnych temperatur.
 
Prognoza pogody
Dostęp do prognoz pogody dla wyspy możesz uzyskać z różnych źródeł:
Radio: Prognozy pogody w języku angielskim są nadawane codziennie przez Cyprus Broadcasting Corporation ‘Programme Two’ na FM91.1MHz.
Telewizja: Prognoza pogody nadawana jest po biuletynie informacyjnym w języku angielskim każdego dnia na Kanale 2 (CyBC TV2) i Kanale 1 (CyBC TV1).
Prasa: Prognoza pogody jest publikowana codziennie w "Cyprus Mail", jedynej codziennej angielskiej gazecie na wyspie.
Strona internetowa Służby Meteorologicznej: www.moa.gov.cy
 
Odzież i aktywność na świeżym powietrzu
Ogólne informacje i sugestie dotyczące tego, co należy nosić i robić, w zależności od pory roku, są podane poniżej.
Kwiecień-maj
W tym okresie dni są przyjemnie ciepłe, ale w nocy może być nieco chłodniej. Jest to doskonały sezon dla tych, którzy wolą cieszyć się przyrodą, z powodu zielonego krajobrazu i kwitnących kwiatów.
Zalecana odzież to:
- Odzież o średniej gramaturze i letnia.
- Lekka wełna lub bawełna z długimi rękawami w porze wieczornej.
Czerwiec-lipiec-sierpień
To najcieplejsze miesiące lata, które są idealne do pływania i wszelkich aktywności na plaży/w wodzie.
Zalecana odzież to:
Bardzo lekka odzież letnia.
Wrzesień-październik
Ten sezon charakteryzuje się ciepłymi dniami i chłodnymi wieczorami (szczególnie w październiku). Pływanie, opalanie i sporty wodne to nadal najlepsze formy aktywności w tym okresie.
Zalecana odzież to:
- Lekka odzież na dzień.
- ‘grubsza’ odzież na wieczory w październiku.
Listopad
Ten miesiąc ma przyjemnie ciepłe dni i chłodne wieczory. Nadal można zjeść obiad na świeżym powietrzu, a nawet opalać się i pływać, jak również uprawiać większość sportów na świeżym powietrzu. Pogoda jest idealna na jesienne wyprawy.
Zalecana odzież to:
- Odzież o średniej wadze.
- Lekka odzież wełniana.
Grudzień-styczeń
Dla Cypryjczyków są to miesiące zimowe, ale przez zagranicznych turystów mogą być uważane za jesienne. Od czasu do czasu pada deszcz, ale nadal jest zapewnione wspaniałe słońce. Wciąż można cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu i wycieczkami.
Zalecana odzież to:
Odzież zimowa, ale grube zimowe płaszcze nie są wymagane.
Luty
Pogoda jest zmienna, z możliwością wystąpienia ciepłych dni i przelotnych opadów deszczu. Podczas gdy temperatury powoli już zwiastują wiosnę, wieczorami może być dość zimno. Kwitną drzewa migdałowe, a warunki są idealne do uprawiania narciarstwa w górach Troodos.
Zalecana odzież to:
Odzież zimowa.
Marzec
Pogoda jest umiarkowana, z dużą ilością słońca i przyrodą w jej najlepszym wydaniu. Można już cieszyć się większością zajęć na świeżym powietrzu, a marzec to doskonały czas na długie spacery.
Zalecana odzież to:
Odzież zimowa o średniej gramaturze.
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.