fbpx
PL
You are here:Home»Przydatne informacje»Wymagania Wjazdowe»Wymagania Wjazdowe

Paszporty i wizy

Ograniczenia wjazdu i tranzytu
Przepisy dotyczące wjazdu dotyczą tylko obszarów kontrolowanych przez Rząd Republiki Cypryjskiej.
Paszport jest wymagany od wszystkich podróżnych, z wyjątkiem posiadaczy:
- Laissez-Passer wydanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
- Dokumentu wydanego bezpaństwowcom i uznanym uchodźcom.
Ponadto obywatele krajów Unii Europejskiej (UE), a także Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinu i Norwegii mogą wjechać na Cypr z krajowym dokumentem tożsamości, pod warunkiem, że znajduje się na nim zdjęcie.
Rząd Republiki Cypryjskiej odmawia wjazdu:
posiadaczom "paszportów" wydanych nielegalnie przez dążący do secesji podmiot tzw. "Turecką Republikę Cypru Północnego" (TRNC).
 
Wizy
Lista krajów, od których wymagane jest posiadanie wizy na wjazd na Cypr znajduje się na stronie internetowej: www.mfa.gov.cy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest ministerstwem odpowiedzialnym za sprawy konsularne oraz sprawy związane z wymogami wjazdowymi.
 
Wizy pracownicze
Dla osób zamierzających podjąć zatrudnienie na Cyprze wymagane jest wydanie pozwolenia na pracę przez Archiwum Cywilne i Urząd Migracyjny, i tym samym nie wymaga się wizy w celach turystycznych.
W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat procedury ubiegania się o wizę oraz wymaganych dokumentów prosimy o kontakt z:
 
Consular Department, Nikozja
 Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Cyprus
Presidential Palace Avenue
1447 Nikozja
Cyprus
Tel: (+357) 22 651 000
Faks: (+357) 22 661 881
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  (informacje ogólne)
 
Wskazówki dla podróżnych dotyczące obszarów Republiki Cypryjskiej okupowanych przez Turcję
Rząd Republiki Cypryjskiej jest jedynym uznanym rządem na wyspie, członkiem UE od 1 maja 2004 r., jak również członkiem ONZ i innych organizacji międzynarodowych.
W wyniku tureckiej obecności i okupacji wojskowej, rząd Republiki Cypryjskiej nie jest w stanie sprawować kontroli nad okupowanymi obszarami Republiki. Tak zwana "TRNC" została potępiona, uznana za nielegalną i nieuznawaną przez całą Wspólnotę Międzynarodową w drodze rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 541/83 i 550/84. Z jedynym wyjątkiem Turcji, żadne państwo na świecie ani organizacja międzynarodowa nie uznaje tego dążącego do secesji podmiotu.
Obecnie turyści zagraniczni, którzy odwiedzają kontrolowany przez rząd obszar Republiki Cypryjskiej, mogą przedostać się na tereny okupowane. Rozsądnie jest zwrócić uwagę na następujące środki ostrożności:
- Pobyt w hotelach należących do Greków cypryjskich na terenach okupowanych, które są nielegalnie użytkowane, może narazić Państwa na duże ryzyko ewentualnych działań prawnych ze strony właścicieli.
- Wjazd na terytorium Republiki Cypryjskiej przez jakikolwiek inny port lub lotnisko na okupowanych przez Turcję obszarach Cypru jest nielegalny, a podróżujący w ten sposób mogą ponieść konsekwencje prawne. Dlatego też zachęca się do podróżowania przez uznane porty wjazdowe (Międzynarodowe Porty Lotnicze Larnaka i Pafos / porty morskie Limassol, Larnaka, Pafos i Latsi).
 
Misje dyplomatyczne
- Szczegółowe informacje dotyczące Ambasad i Wysokich Komisji Cypru za granicą można uzyskać na stronie internetowej: www.mfa.gov.cy
- Szczegółowe informacje dotyczące zagranicznych misji dyplomatycznych innych krajów mających siedzibę na Cyprze można uzyskać na stronie internetowej: www.mfa.gov.cy
 
Podróżowanie ze zwierzęciem domowym
Jeśli przyjeżdżacie Państwo z państwa członkowskiego UE, możecie przywieźć na Cypr swoje zwierzęta domowe, pod warunkiem, że posiadają one paszport lub świadectwo zdrowia.
W przypadku podróżujących ze zwierzętami domowymi pochodzącymi z kraju spoza UE, potrzebne będzie również Świadectwo Szczepień (w szczególności potwierdzające szczepienie przeciwko wściekliźnie).
Następujące rasy psów nie są wpuszczane na teren Republiki Cypru niezależnie od kraju pochodzenia:
- American Pitbull Terrier; Pitbull Terrier.
- Tosa japońska; Tosa Inu
- Dogo Argentino; Mastif argentyński
- Fila Brasileiro; Mastif brazylijski
Prosimy również o zwrócenie uwagi na następujące kwestie:
- Zwierzęta powinny być przewożone w klatkach wykonanych zgodnie ze specyfikacją IATA.
- Zwierzęta i towarzyszące im dokumenty są sprawdzane po przyjeździe przez Lekarza Weterynarii lub przez dyżurnego urzędnika celnego działającego w imieniu służb weterynaryjnych.
- Zwierzęta, które spełniają odpowiednie przepisy weterynaryjne, zostaną wpuszczone bez konieczności odbycia kwarantanny.
- Odpowiedzialny Lekarz Weterynarii decyduje na podstawie odpowiednich przepisów weterynaryjnych, czy zwierzę zostanie poddane kwarantannie czy nie.
- Data, godzina przyjazdu oraz numer lotu samolotu lub nazwa statku, którym zwierzę ma przybyć na Cypr, muszą być przekazane Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w miejscu wjazdu, na 48 godzin przed przyjazdem.
Więcej szczegółowych informacji dotyczących podróży na Cypr ze zwierzęciem można znaleźć na stronie internetowej: https://moa.gov.cy/?lang=en
 
Formalności i procedury celne
Z obszaru Unii Europejskiej (UE)
Nie ma ograniczeń co do tego, co można kupić i zabrać ze sobą podróżując między krajami UE, o ile jest to do użytku osobistego, a nie do sprzedaży.
VAT i cło są wliczone w cenę towaru, a ponieważ różnią się one w zależności od kraju, możesz skorzystać z atrakcyjnych różnic cenowych.
W sklepach na lotniskach i na statkach również można trafić na różnego rodzaju atrakcyjne okazje cenowe, choć w przypadku podróży w obrębie UE nie ma już możliwości robienia zakupów bezcłowych.
 
Tytoń i alkohol
Dla orientacji, towary uważa się za przeznaczone na własny użytek, jeśli jest ich nie więcej niż:
- 800 papierosów
- 400 cygaretek
- 200 cygar
- 1 kg tytoniu
- 10 litrów napojów spirytusowych
- 20 litrów wina wzmocnionego (takiego jak porto lub sherry)
- 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)
- 110 litrów piwa
W przypadku przewożenia dużych ilości wyrobów tytoniowych lub alkoholowych - a w szczególności, gdy ilości te przekraczają limity ilościowe określone powyżej - mogą Państwo zostać poproszeni o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące:
- Państwa statusu handlowego i powodów posiadania takich towarów
- miejsca, w którym znajdują się te towary
- wszelkich dokumentów związanych z tymi towarami
- Rodzaju i ilości towarów
- częstotliwości Państwa podróży.
Uwaga: Podróżni poniżej 17 roku życia nie mają prawa do ulgi na wyroby tytoniowe oraz alkohol i napoje alkoholowe.
 
Osoby spoza UE
Jeśli przyjeżdżasz do UE z kraju spoza UE, możesz przywieźć ze sobą towary zwolnione z podatku VAT, należności celnych przywozowych oraz podatku akcyzowego, przeznaczone do użytku osobistego, w granicach określonych poniżej. To samo dotyczy sytuacji, gdy przyjeżdżasz z Wysp Kanaryjskich, Wysp Normandzkich, Gibraltaru lub innych terytoriów, gdzie nie obowiązują przepisy o podatku VAT i akcyzie unijnej.
 
Wyroby tytoniowe
200 sztuk papierosów lub 100 sztuk cygaretek lub 50 sztuk cygar lub 250 gramów tytoniu do palenia.
 
Napoje alkoholowe
- 1 litr spirytusu powyżej 22% obj. lub alkoholu etylowego 80% obj. oraz 2 litry wina wzmocnionego lub wina musującego, 4 litry wina niemusującego
- 16 litrów piwa
Zwolnienie może być stosowane do dowolnej kombinacji wyrobów tytoniowych lub rodzajów napojów alkoholowych, pod warunkiem, że łączna suma procentów wykorzystanych z poszczególnych ulg nie przekracza 100%.
Uwaga: W przypadku podróżnych poniżej 17 roku życia ulga na wyroby tytoniowe i alkoholowe nie przysługuje.
 
Inne towary
Na towary wszelkiego innego rodzaju przysługuje ulga w wysokości łącznej 430 euro. Jednakże dla podróżnych poniżej 15 roku życia ulga wynosi €150.
 
Powiadomienia dla podróżnych
Narkotyki
Zgodnie z prawem cypryjskim, import, posiadanie i używanie środków odurzających i substancji psychotropowych jest surowo zabronione.
Ograniczenia w rolnictwie
Ministerstwo Rolnictwa, Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska pragnie poinformować wszystkich podróżnych, że w celu ochrony rolnictwa kraju przed niebezpieczeństwem wprowadzenia nowych szkodników i chorób, import produktów rolnych lub materiału rozmnożeniowego - takich jak owoce, warzywa, kwiaty cięte, suche orzechy, nasiona, cebulki, laski cebulowe, sadzonki, drewno i inne wyroby z drewna itp. - bez zgody właściwych organów, jest zabronione.  Zgodnie z ustawą o chorobach roślin (zapobieganie) i zarządzeniami w sprawie przywozu produktów (kontrola), wwóz produktów rolnych lub materiału rozmnożeniowego z zagranicy jest zabroniony, chyba że wcześniej dyrektor Departamentu Rolnictwa wydał odpowiednie pozwolenie.
Po przybyciu na Cypr produkty te powinny zostać zgłoszone w urzędach celnych, gdzie będą przechowywane w celu przeprowadzenia kontroli fitosanitarnej przez upoważnionych urzędników rolnych.
Każda osoba naruszająca prawo i zarządzenia wydane na jego podstawie, podlega, w przypadku uznania jej za winną, karze grzywny i/lub pozbawienia wolności.
Ograniczenia importowe
Istnieje również szereg innych artykułów, których import jest zabroniony lub ograniczony z różnych powodów, takich jak:
- Broń palna i broń inna niż broń palna, taka jak wojskowe urządzenia wybuchowe i wyrzutnie pocisków, automatyczna broń palna, amunicja, długolufowa półautomatyczna lub powtarzalna broń palna, zgodnie z pierwszym załącznikiem "Ustawy o broni palnej i broni innej niż broń palna" nr 113(I) z 2004 r.
- Noże i sztylety typu flick.
- Obsceniczne książki, fotografie, filmy i artykuły.
- Pirackie lub podrabiane towary (np. programy komputerowe, filmy, kasety wideo i audio, płyty CD, odzież, torebki itp.)
- Surowe mięso i ryby oraz produkty z nich wytworzone, mleko i produkty mleczne.
- Broń jądrowa, chemiczna, toksyczna, biologiczna i podobne substancje - Towary używane do nielegalnych polowań na zwierzynę łowną.
- Fałszywe banknoty.
- Towary wysłane lub pochodzące z krajów objętych embargiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i Unii Europejskiej, takich jak Irak, Liberia, Sierra Leone, Somalia i Sudan.
- Nieoszlifowane diamenty certyfikowane przez KPCS (Kimberley Process Certification Scheme).
- Odpady niebezpieczne (zgodnie z Konwencją Bazylejską).
Wszystkie zakazy i ograniczenia nałożone na import towarów z krajów trzecich są publikowane na stronie internetowej Departamentu Cypryjskiego Cła i Akcyzy.
Katalog jednakże, nie jest na bieżąco aktualizowany, nie wyczerpuje wszystkich zakazów i ograniczeń. Ponadto, jeśli chodzi o środki ograniczające/sankcje (embarga) nałożone na towary, osoby, podmioty i organizacje przez określone kraje, informuje się, iż można je śledzić za pośrednictwem następującej strony internetowej (WE): http://eeas.europa.eu/cfsp/sanctions/docs/measures_en.pdf.
Odpowiednie decyzje/komunikaty prasowe/sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ można znaleźć na stronie internetowej: https://www.un.org/en
 
Ograniczenia w wywozie towarów
Zgodnie z różnymi przepisami prawa cypryjskiego, eksport niektórych artykułów jest zabroniony lub ograniczony, w takim samym zakresie jak wszystkich towarów objętych zakazem importu np.:
- Nielegalne produkty (narkotyki)
- Towary pirackie i podróbki
- noże, sztylety, karabiny pneumatyczne, broń myśliwska i inna nielegalna i niebezpieczna broń; ich części składowe i amunicja
- Antyki i cenne artefakty
- Materiały pornograficzne lub obraźliwe
- Towary z metali szlachetnych przeznaczone na rynek cypryjski
- Substancje chemiczne wykorzystywane do produkcji nielegalnych towarów
- Dzika fauna i flora, zagrożona wyginięciem oraz produkty z niej pochodzące (Konwencja Waszyngtońska - CITES), np. zwierzęta, ptaki, ptactwo, jaszczurki, kaktusy, skóry, kość słoniowa itp.
Należy pamiętać, że w przypadku powyższych ograniczeń w eksporcie wymagane jest posiadanie specjalnego zezwolenia od odpowiedniego organu lub instytucji.
W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt na: http://mof.gov.cy/en/