fbpx
PL
You are here:Home»Climbing in Cyprus | Adventure Travel in Cyprus | Active Holidays»Climbing in Cyprus | Adventure Travel in Cyprus | Active Holidays

Osoby, które zdecydują się na podróż, powinny sprawdzić lokalne ograniczenia rządowe i środki bezpieczeństwa związane z COVID-19 oraz rozważyć osobiste warunki zdrowotne i poziom komfortu przed wyjazdem.

Większość ludzi myśli o Cyprze jako o spokojnej i dającej wytchnienie wyspie na Morzu Śródziemnym, skąpanej w niekończących się promieniach słońca, otoczonej krystalicznie czystą wodą i złotymi piaszczystymi plażami. I mają rację.

Na Cyprze trudno znaleźć bezsłoneczne dni. Zima jest dość łagodna, z minimalnymi opadami i bezchmurnym niebem. Jeśli chodzi o kulturę i starożytne dziedzictwo, wyspa szczyci się jedną z najstarszych cywilizacji w Europie, z niezliczoną ilością zabytków archeologicznych, pomników i muzeów do zwiedzania.

Jednak Cypr oferuje turystom znacznie więcej niż tylko historię, morze i słońce. To wyjątkowe, pełne przygód miejsce, gdzie przez cały rok można doświadczyć niezwykłych wakacyjnych atrakcji. Wystarczy tylko spojrzeć na wyspę z nowej perspektywy i odkryć jej ukryte, wywołujące dreszczyk emocji skarby. Zakres zajęć jest ograniczony jedynie Twoją wyobraźnią i pragnieniem przygody.

Podróże przygodowe na Cyprze

Cypr oferuje wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu dla osób, które chcą wyjść poza swoją strefę komfortu i sprawdzić granice swoich fizycznych możliwości.

Zanurkuj w znanym na całym świecie wraku Zenobia, jednym z dziesięciu najlepszych miejsc do nurkowania wrakowego w basenie Morza Śródziemnego. Zaspokój swoją duszę poszukiwacza przygód, pływając kajakiem lub czółnem po malowniczej zaporze Germasogeia, w otoczeniu pięknych gór i bujnej przyrody.

Poćwicz umiejętność utrzymywania równowagi i zrelaksuj się, podziwiając wspaniałe wybrzeże Dasoudi, ciesząc się ciepłą pogodą z perspektywy deski SUP. Wejdź na szczyt góry Machieras (Kionia) i podziwiaj panoramiczne widoki na bogate i różnorodne krajobrazy.
Przejedź rowerem przez urocze wioski i doświadcz cypryjskiej „filoksenii” – serdecznego, gościnnego powitania, dzięki któremu poczujesz się jak w domu. Wybierz się na wędrówkę wzdłuż południowego wybrzeża i przez majestatyczne lasy gór Troodos, aby odkryć hipnotyzujące zatoczki, ukryte wodospady i mnóstwo skarbów kultury.

Rozkoszuj się z siodła widokiem nieskazitelnej przyrody i spokojnych, lazurowych wód morskich na plaży Kourion. Zanurz się w ciepłych, turkusowych wodach Błękitnej Laguny na Półwyspie Akamas, egzotycznym i romantycznym wodnym raju na Cyprze.

Zejdź z utartych szlaków i spróbuj wspinaczki skałkowej w zachwycającym Parku Narodowym Kawo Greko w Agia Napa, podziwiając niekończący się błękit Morza Śródziemnego. Na Cyprze wakacje pełne przygód są czymś oczywistym. Trzeba tylko wybrać czas ich trwania i poziom trudności planowanych wyzwań.

Niezależnie od tego, czy jesteś samotnym podróżnikiem, grupą przyjaciół, rodziną czy parą, z pewnością znajdziesz tu zajęcia, które wzmocnią Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz sprawią, że poczujesz się jednocześnie wypełniony wrażeniami, podekscytowany i gotowy na wyzwania!Naturalny krajobraz, idealny do zabawy i aktywnego wypoczynku

Cypr obfituje w piękną naturalną scenerię i różnorodne krajobrazy odpowiednie do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów i aktywności na świeżym powietrzu. Niewiele wysp w Europie łączy w sobie górzyste krajobrazy, skaliste cyple, dziewicze, pachnące lasy, ścieżki przyrodnicze, wapienne skały, wodospady i błyszczące wybrzeża – a wszystko to w jednym małym miejscu.

Te magiczne chwile ozdabia obecność słońca, które świeci nad naszą wyspą przez 300 dni w roku! Wiosną, latem, jesienią czy zimą Cypr obiecuje całoroczne wrażenia na świeżym powietrzu, które na zawsze pozostaną w pamięci. Nic dziwnego, że entuzjaści aktywności fizycznej z całej Europy chwalą sobie cypryjskie bogactwo przygód!

Znajduje się tu ponad 30 wyznaczonych szlaków pieszych, na których miłośnicy przyrody mogą odkryć skarbnicę różnorodnej fauny i flory, a także mnóstwo fascynujących tras rowerowych wiodących przez Limassol (Lemesos), LarnakęNikozję ( Lefkozja), Troodos i Pafos. Jest to stosunkowo niewielka wyspa, dzięki czemu można zobaczyć wszystkie jej cuda natury, nawet jeśli wybierzesz tylko jedną, konkretną aktywność.

Europejscy fani outdooru szukają wielkiej przygody na Cyprze

Europejczycy uwielbiają wyruszać na wakacje pełne przygód, aby dobrze się bawić, spędzać czas na łonie natury i przekraczać własne granice. Mogą wybrać się na długie wakacje lub weekendowe wycieczki w Europie, do miejsc, które oferują ekscytujące szlaki turystyczne i wycieczki rowerowe podnoszące poziom adrenaliny.

Szczególnie szybko rośnie liczba niemieckich entuzjastów outdooru, którzy, o każdej porze roku, odwiedzają Cypr w celu uprawiania turystyki pieszej, wspinaczki i jazdy na rowerze.

Nie chodzi tylko o łagodną pogodę, dziewicze piękno przyrody i różne możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Cypr jest również łatwo dostępny z głównych portów lotniczych Europy, a loty są w rozsądnych cenach. Jest to więc idealny cel podróży dla miłośników przygód w każdym wieku.

Szukasz fantastycznego sposobu na poznanie Cypru i jednocześnie sprawdzenie swoich fizycznych możliwości?

Odwiedź Cypr, aby uprawiać turystykę pieszą, rowerową i wspinaczkę skałkową, a zgromadzisz bogaty repertuar opowieści, którymi będziesz mógł się podzielić z przyjaciółmi w domu. 
Wspinaczka na Cyprze

Cypr jest wyspą pełną ukrytych wspinaczkowych skarbów, które mogą zaspokoić wymagania osób praktykujących wszystkie dyscypliny tego sportu na każdym poziomie zaawansowania. Od początkujących pasjonatów po doświadczonych i elitarnych wspinaczy, od fanów wspinaczki tradycyjnej po sportowców uprawiających odmianę sportową, wspinaczkę na szybkość, hakówkę oraz wspinaczkę rekreacyjną czy bouldering, miejsce narodzin Afrodyty każdemu dostarczy niezwykłych wrażeń.

Mimo, że grupy wspinaczkowe działają na wyspie od lat 60. XX w., Cypr wciąż pozostaje nie do końca odkrytym miejscem uprawnia sportów ekstremalnych, co przydaje cypryjskim dzikim i pięknym klifom, głazom i skałom dodatkowej przewagi nad konkurencyjnymi lokalizacjami: brak korków czy też tłumów zakłócających twoją nadzwyczajną, wspinaczkową przygodę!
 
Znajduje się tutaj wiele dobrej jakości, zróżnicowanych miejsc wspinaczkowych znajdujących się na starożytnych, gładkich, twardych wapieniach i piaskowcach o niespotykanych kształtach i kolorach – wszystkie nieskalane i czekające na odkrycie przez Was!
Charakterystyczne dla Cypru są również unikalne piaskowce w wioskach Droushia i Ineia, których nie znajdziecie nigdzie w Europie. Sprawia to, że to niebiańskie miejsce oferuje nietknięte skały, desperacko poszukiwane przez wspinaczy-odkrywców!

Cypr, zyskuje na popularności jako spokojne i malownicze miejsce wspinaczkowych wakacji zwłaszcza wśród Niemców, którzy są największymi fanami tej dyscypliny sportu w Europie. Zakochują się oni w bezkresnym błękicie Morza Śródziemnego, który rozciąga się przed nimi w trakcie wspinaczki po różnorodnych i ekscytujących skałach.

Czy można sobie wyobrazić coś lepszego niż odkrywanie tufowych formacji skalnych o niespotykanych formach, pod czas gdy twoja dusza karmiona słońcem i morzem pławi się w panoramicznych widokach dzikich i zadziwiających półwyspów? To jest dokładnie to co Cypr oferuje miłośnikom wspinaczki skałkowej, od debiutantów, przez osoby zaawansowane po profesjonalistów.

Dorzuć do tego długą i barwną historię wyspy, niewyczerpany potencjał wspinaczkowy oraz bezpośrednie połączenia z większością głównych europejskich miast, a szybko zdasz sobie sprawę, że Cypr jest tym miejscem do uprawiania wspinaczki, które musisz odwiedzić najszybciej jak tylko się da. Panujący na wyspie suchy śródziemnomorski klimat sprawia, że uprawianie wspinaczki jest możliwe przez cały rok.

 

Wskazówki dotyczące przygotowań do wspinania się na Cyprze

Cypr jest idyllicznym i spokojnym rajem dla rządnych wrażeń osób o różnych poziomach umiejętności, a każda wspinaczka nagrodzi cię niesamowitymi widokami.

Na wyspie działa wiele profesjonalnych grup wspinaczkowych, organizacji oraz oficjalna Cypryjska Federacja Wspinaczki Górskiej i Biegów na Orientację (Cyprus Mountaineering Climbing & Orienteering Federation) jak również indywidualni instruktorzy dostępni aby wprowadzić w sekrety wspinaczki skałkowej oraz poprowadzić fantastycznymi trasami wspinaczkowymi dostępnymi na wyspie.

Niezależnie od tego czy jesteś mistrzem świata we wspinaczce czy też zupełnym debiutantem, na Cyprze znajdziesz wszystko to czego szukasz. Od ścian idealnych do wspinania technicznego, przez lokalizacje idealnie nadające się do uprawiania boulderingu, czy też łatwe, przyjemne płyty skałkowe nadające się do rodzinnego uprawiania tej dyscypliny sportu!

Ale zanim wskoczycie do samolotu lecącego na Cypr, zapoznajcie się ze wskazówkami, które pomogą Wam przygotować się na waszą wspinaczkową wyprawę.
 

 1. Przestudiuj różne drogi wspinaczkowe.Upewnij się, że dogłębnie przeanalizowałeś góry i skały znajdujące się na twojej liście planowanych wejść. Zapoznanie się z trasami pomoże Ci przygotować odpowiednie strategie wspinaczkowe i techniki. Powierzchnie skał na Cyprze są zróżnicowane i są to m.in. chropowate formacje skalne, gładkie skały tufowe, ekstremalne przewieszenia, imponujące skalne iglice oraz rozwarstwione skały tworzące szczeliny. Wspinaj się na skały o stopniu trudności zgodnym z twoim poziomem umiejętności, takie którym jesteś w stanie sprostać.
 2. Odśwież znajomość zasad pierwszej pomocy.Wspinaczka skałkowa może być niebezpieczna nawet dla zaprawionych wspinaczy, którzy nie mieli w trakcie swojej sportowej przygody żadnych niebezpiecznych incydentów. Dlatego, przeanalizuj i odśwież swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy na grani. Większość cypryjskich profesjonalnych grup wspinaczkowych oferuje kompleksowy trening w zakresie pierwszej pomocy, tak byś wiedział jak radzić sobie w nagłych przypadkach.
 3. Przygotuj odpowiedni sprzęt i wyposażenie.Cypryjskie sklepy ze sprzętem wspinaczkowym sprostają wszystkim wymaganiom doświadczonych wspinaczy, którzy nie chcą przywozić ze sobą sprzętu: od butów wspinaczkowych po uprzęże, liny, taśmy, raki, woreczki na kredę czy też zapas kredy. Systemy nawadniające lub butelki na wodę wielokrotnego użytku są niezbędnym wyposażeniem. Przywieź ze sobą wodoodporne i oddychające ubrania, które zwiększą twój komfort w trakcie wspinaczki.
 4. Zapisz cypryjskie numery telefonów alarmowych. Zapamiętaj cypryjskie numery telefonów alarmowych lub zapisz na swoim telefonie komórkowym numery telefonów lokalnych grup wspinaczkowych i federacji.
 5. Sprawdź certyfikowane grupy wspinaczkowe działające na wyspie.Jeżeli nie jesteś doświadczonym wspinaczem, ale chciałbyś wybrać się na wycieczkę wspinaczkową na Cypr, samotnie lub z rodziną, możesz zapoznać się z ofertą wykwalifikowanych grup wspinaczkowych działających na wyspie. Przez cały rok dostępne są liczne kursy i imprezy organizowane w pomieszczeniach zamkniętych jak i na świeżym powietrzu zarówno dla początkujących wspinaczy jak i dla dzieci. Nie znajdziesz lepszego miejsca w Europe aby połączyć niezapomniane wakacje z frajdą jaką niesie ze sobą uprawianie wspinaczki na Cyprze.
Kto może uprawiać wspinaczkę na Cyprze?

Cypr oferuje bogactwo tras o różnym stopniu trudności, granie ze stałymi punktami asekuracji, doskonałą jakość skał i zapierające dech w piersiach otoczenie. Od tras z jednym wyciągiem po opcje z wieloma wyciągami, Cypr nigdy Ci się nie znudzi. Jeżeli dobrze to zaplanujesz, nie wejdziesz dwa razy na ten sam blok skalny.
 
Od początkujących wspinaczy ściankowych, poprzez wspinaczy rekreacyjnych aż po zaprawionych wspinaczy boulderowych, Cypr jest idealnym miejscem do uprawiania wspinaczki skałkowej i górskich przygód.
 
Poza wspinaniem, goście będą mogli cieszyć się świeżymi rybami, śródziemnomorskimi przysmakami oraz fascynującym otoczeniem wypełnionym naturalnym pięknem i lazurowymi morskimi wodami.

Najlepsze miejsca do uprawiania wspinaczki na Cyprze

Park Narodowy Przylądka Greko (Cavo Greco National Park ), Ayia Napa

Ta fascynująca lokalizacja jest idealna do uprawiania wspinaczki tradycyjnej, oferując niezwykłe widoki na wybrzeże Przylądka Greko i Ayia Napa. Znajduje się tutaj ponad 180 tras wspinaczkowych z sześcioma trasami tradycyjnymi i czterema najbardziej popularnymi ścianami. Skok do wody po wejściu na szczyt klifu jest doświadczeniem, którego nie da się opisać słowami.
 

 • Skala fontainbleau: 5a do 6c
 • Odpowiednia dla: początkujących i rekreacyjnych wspinaczy.
 • Wysokość:10m do 35 m
 • Rodzaj skały:chropowaty kamień
 • Cechy charakterystyczne:pionowa i płytowa
 • Rodzaje chwytów: kieszonki, wybrzuszenia i szczeliny
 • Przyjazne dzieciom: nie

 
 Gerakopetra (at Droushia/Ineia area), Pafos

Gerakopetra oferuje49 trasdowspinaczkisportowejpoprowadzonychwwysokiejjakościskałachz oszałamiającymi widokami na  zatokę Lara i półwysep Akamas.Miejsce jest dość łatwo dostepne zarówno od strony Pafos jak i Polis.
 

 • Skala fontainbleau: 4do8a+
 • Odpowiednia dla:wspinaczy sportowych, tradycyjnych i fanów boulderingu od początkujących po zaawansowanych
 • Wysokość:40 m
 • Rodzaj skały:skrystalizowany piaskowiec
 • Przyjazne dzieciom: nie

 
W okolicach Gerakopetra znajduje się ponad 50 tras, wszystkie położone blisko siebie. Ogólnie, obszar Droushia/Ineia w dystrykcie Pafos jest domem dla najlepszych tras na wyspie, idealnych do uprawiania wspinaczki tradycyjnej i sportowej, takich jak Alikou, Koneftis i Kokkinovraxos.
 
Sam sektor wspinaczkowy Droushia to 12 ekscytujących tras charakteryzujących się poniższymi cechami:
 

 • Skala fontainbleau: 5do7c+
 • Odpowiednia dla:doświadczonych wspinaczy sportowych, którzy szukają przejść pełnych wyzwań.
 • Wysokość:18-35 m
 • Rodzaj skały:skrystalizowany piaskowiec
 • Przyjazne dzieciom: tak

 
Alikou to głównie sektor do wspinaczki z wieloma wyciągami, z trasami od 2 do 4 wyciągów.
 

 • Skala fontainbleau: 5do7c+
 • Odpowiednia dla:początkujących i zaawansowanych wspinaczy sportowych. Dobry do ćwiczenia umiejętności pokonywania wielu wyciągów jak i zjazdów po linie.
 • Przyjazne dzieciom: tak

 
Sektor Koneftis oferuje 25 tras obok których nie sposób przejść obojętnie.
 

 • Skala fontainbleau: 4do7c+
 • Odpowiednia dla:wspinaczy sportowych, tradycyjnych i fanów boulderingu od początkujących po zaawansowanych
 • Wysokość:20 do 25m
 • Rodzaj skały:skrystalizowany piaskowiec
 • Przyjazne dzieciom: tak

 
 
Dhiarizos - Kourtelorotsos , Limassol - Pafos

 

Znajdziesz tutaj kompaktowe granie z 65 trasami wyposażonymi w punkty asekuracji do wspinaczki sportowej oraz jedną trasę do boulderingu w pobliżu rzeki Dhiarizos . Unikalną cechą charakterystyczną Dhizarios jest podział na kilka sektorów, które sprawiają że wspinacze mogą zawsze wspinać się pozostając w cieniu.
 

 • Skala fontainbleau: 3do7c+
 • Odpowiednia dla:wspinaczy sportowych, entuzjastów wspinaczki skałkowej na wszystkich poziomach
 • Wysokość:28 m
 • Rodzaj skały:twardy wapień
 • Cechy charakterystyczne:trasy wyposażone w punkty asekuracji
Dolina Xeros (Panagia tou Sindi), Pafos

Skały zwrócone w kierunku doliny rzeki Xeros w pobliżu Pafos oferują przyjemne doświadczenie wspinaczkowe. Ten obszar to 12 tras o wysokiej jakości i kilka tras tradycyjnych idealnych dla doświadczonych wspinaczy, którzy umieją łączyć różne techniki wspinaczkowe.
 

 • Skala fontainbleau: 5bdo6c
 • Odpowiednie dla:wspinaczy doświadczonych we wspinaczce na orientację
 • Wysokość:20 do 25 m
 • Rodzaj skały:twardy wapień
 • Przyjazne dzieciom: tak

Czekamy na Ciebie na Cyprze!
Od pieszych wędrówek przez jazdę na rowerze i kajakarstwo po jazdę konną, turystykę jaskiniową czy wspinaczkę, Cypr zainspiruje cię do odkrycia rządnej przygód strony twojej osobowości z niekończącym się wyborem pełnych wyzwań, dostępnych przez cały rok na lądzie, w powietrzu i wodzie aktywności na świeżym powietrzu.
 
Zyskaj możliwość odkrycia alternatywnej, nieturystycznej strony naszej pięknej wyspy, miejsca które łączy historię, kulturę oraz uroczy śródziemnomorski klimat z pięknymi, zróżnicowanymi krajobrazami odpowiednimi do uprawiania wszystkich dyscyplin sportu i doświadczania różnorodnych przygód.
 
Wróć do: 
Część 1: Piesze wycieczki po Cyprze
Czytaj dalej:
Część 3: Jazda rowerem na Cyprze
 
 
VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.