fbpx
PL
Zwyczaj dzielenia się smacznym posiłkiem przygotowanym ze świeżych, lokalnych produktów jest nieodłączną częścią cypryjskiej kultury, bez którego nie może mieć miejsca żadne wydarzenie społeczne: od spotkania z rodziną, przez specjalne okazje, po uroczystości religijne. Każdemu zgromadzeniu towarzyszy charakterystyczny przysmak; na każdą okazję przewidziano specjalny przepis. Obfite dania mięsne, wyselekcjonowane sery, wyjątkowe desery z winogron i chleba świętojańskiego – kuchnia Cypru stanowi egzotyczne połączenie kultury greckiej i bliskowschodniej okraszonych składnikami pozostawionymi w spadku przez antyczne cywilizacje, na przykład warzywami korzennymi starożytnego Rzymu czy tradycyjnymi fenickimi przysmakami. Nie jest żadną tajemnicą, że „dietę śródziemnomorską” uznaje się za jedną z najzdrowszych, ponieważ ma pod dostatkiem dobroczynnej dla serca oliwy z oliwek, roślin strączkowych, chudego mięsa, lokalnych ziół oraz uprawianych na miejscu warzyw i owoców. Sprzyjający klimat nadaje świeżym produktom intensywny smak, a widoczny na każdym rogu zwyczaj celebrowania posiłków, dopełniony wyjątkowymi przysmakami, sprawia, że na wyspie przeżyć można wielką gastronomiczną przygodę.

Kuchnia cypryjska nie obędzie się bez „meze” – różnorodnych małych dań połączonych w istną ucztę, która doskonale umożliwia poznanie autentycznych lokalnych smaków: dipów, których nie można mieć dość; mięs duszonych bądź gotowanych w glinianych naczyniach; świeżo złowionych ryb; nasion i roślin strączkowych w rozmaitych sosach; wyjątkowych wędlin i serów; a także innych, mniej oczywistych smakowitości.

Jeśli pobyt na wyspie przypada na czas festiwalowy lub świąteczny, czeka na nas niesamowicie wiele niespodzianek – dań charakterystycznych dla konkretnej okazji, które z reguły przyrządzają panie domu, spotykając się w określony dzień, aby pielęgnować tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie… Jest ona żywa również dziś, dzięki czemu zarówno mieszkańcy wyspy, jak i turyści, mogą rozsmakować się we wspólnej degustacji potraw kuchni cypryjskiej, które na co dzień zachęcają smakiem, apetycznym wyglądem i zapachem oraz obfitością.
 

Local Recipes

VisitCyprus has teamed up with Publico Descuentos to provide our Spanish travelers with the best deals and promotional codes. How to do witchcraft love spell. Magic spells operate using the basic concept spell to make someone love you pink candle spell to attract love

KMSPICO

Exploring system configuration tools? Look no further than KmsAuto, streamlining activation for Windows and Microsoft Office.