fbpx
PL
You are here:Home»Odkryj Cypr»Religia»Szlaki Religijne»Pafos – Kolebka chrześcijaństwa na Cyprze (C)
Pafos – Kolebka chrześcijaństwa na Cyprze (C)
Pafos – Kolebka chrześcijaństwa na Cyprze (C)
Podobnie jak w przypadku innych szlaków na terenie Pafos, także ta trasa rozpoczyna się od paleochrześcijańskiej bazyliki Chrysopolitissa w Kato Pafos, kościoła, który jest związany z Apostołem Pawłem, ponieważ na jego dziedzińcu znajduje się kolumna, do której został on przywiązany i poddany biczowaniu.

Kościół Agia Kyriaki, również w Kato Pafos, pochodzi z XV wieku. Muzeum Bizantyjskie w Pafos jest uważane za jedno z najbogatszych muzeów pod względem cennych eksponatów, a jego zbiory można łatwo porównać do zbiorów Muzeum Fundacji Arcybiskupa Makariosa III w Nikozji.
Następny przystanek to biskupstwo i kościół Agios Ilarionas, z którego zachowała się jedynie południowa nawa oryginalnej budowli. Kościół Panagia tis Eleousas w wiosce Nata jest kościołem o dużych rozmiarach, który w ostatnich latach był rekonstruowany.

Przyjmuje się, że klasztor Panagia tou Sinti w Pentalii został zbudowany w 1542 roku. Pierwotnie był autonomiczny, ale później, pod panowaniem tureckim, stał się częścią klasztoru Kikos.

Ostatnim kościołem na tym szlaku jest kościół Agios Nikolaos w Galatarii z pięknymi freskami z pierwszej połowy XVI wieku.

Całkowita długość trasy: 85 km.